اپليکيشن آيفون براي کشف اختلال اوتيسم

Print Friendly, PDF & Email

محققين نرم افزار، در حال تحقيق بر روي اپليکيشني هستند که با مطالعه بر روي حالت صورت و پاسخ هاي عاطفي افراد مي تواند وجود اختلال اوتيسم در آنان را تشخيص دهد. اين برنامه مي تواند در تشخيص نشانه هاي اوتيسم در کودکان و درمان به موقع آن بسيار مؤثر باشد.

اين اپ که در حال حاضر براي آی فون ساخته شده، به نام “اوتیسم فراتر” توسط دانشمندان و توسعه دهندگان نرم افزار دانشگاه دوک در کارولینای شمالی توسعه داده شده و با استفاده از الگوریتم های ریاضی و به صورت خودکار، قادر به شناسایی  نشانه های عاطفی شخص، بر اساس حرکات ماهيچه هاي صورت است. پژوهشگران اين نرم افزار اعلام کرده اند، افرادي که مايلند در پژوهش هاي پزشکي در راستاي استفاده از اين نرم افزار به مدت شش ماه همکاري نمايند، مي توانند اين نرم افزار را به صورت رايگان از فروشگاه برنامه هاي اپل دانلود نمايند.

شيوه​ي کار به اين صورت است که ابتدا يک کليپ کوتاه ويدويي به کودک نمايش داده مي شود و دوربين جلويي آي فون همزمان، واکنش هاي عاطفي کودک را ثبت و ضبط مي نمايد و توسط اين نرم افزار به تجزيه و تحليل واکنش هاي او بر اساس حرکات ماهيچه​ي صورتش مي​پردازد و در صورت وجود اختلال اوتيسم آن را شناسايي مي​نمايد.

جزء اصلی نرم افزار تشخيص”احساسات” است. اين نرم افزار با تعقيب نشانه هاي ظاهر شده در صورت افراد مي تواند بر اساس احساسات و موقعيت سر، آن ها را به صورت خودکار طبقه​بندي نمايد.

از این برنامه می تواند برای کودکان تا سن ۶ سال استفاده کرد، ترکیبات و عناصر مختلف  برنامه بر اساس سن کودک طراحي شده است.  اختلالات اوتیسم مي​بايست در اوایل دوران کودکی تشخيص داده شوند تا بتواند به موقع درمان شود، برخي از اين علائم عبارتند از عدم برقراري ارتباط چشمی، عدم پاسخگويي کودک به صدا زدن اسمش، و یا بازی با اسباب بازی​هايش به روش هاي غیر معمول و تکراری.

ساپيرو طراح اين نرم​افزار مي گويد: برنامه به صورت یک منبع خود تشخیص طراحي شده است اما می تواند به عنوان یک ابزار غربالگری بالقوه برای اوتیسم استفاده می شود. در آینده، اين نرم​افزار با کمک مالی دفتر تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده توسعه داده خواهد شد، همچنین می تواند برای غربالگری دیگر مسائل بهداشتی توسعه، از جمله اختلال پس از استرس ضربه (PTSD)، آسیب های مغزی و افسردگی مورد استفاده قرار گيرد.

اهميت وجود اين نرم​افزار زماني نمايان مي شود که بدانيد حدود ۱ درصد از جمعیت، در سراسر جهان و بیش از ۳٫۵ میلیون آمریکایی به اختلال بيماري اوتیسم گرفتار هستند.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A