اميد ها براي ساخت مسکن قوي بجاي مورفين، بدون عوارض جانبي

Print Friendly, PDF & Email

دانشمندان دريافتند، يک ماده طبيعي به نام اندومرفين در بدن وجود دارد که به مراتب قويتر از مورفين بوده، و مي توان بعنوان مسکن از آن استفاده کرد. اين تحقيق بر روي موش هاي آزمايشگاهي نتايج موفقيت آميزي داشته و نويد شروع خوبي براي دستيابي به مسکنهاي قويتر که عوارض کمتري دارند را در آينده مي دهد.

داروهاي مسکني که بر مبناي مواد افيوني از جمله ترياک توليد مي شوند، مانند مورفين، هم اعتياد آور هستند و هم عوارض ناخواسته اي را در بدن توليد مي کنند. و از طرفي بعد از مدتي بدن به آنها عادت کرده و براي اثر بخشي بايد دز آن را بالا برد که همين افزايش دز مي تواند خطرات جبران ناپذيري مثل اختلالات حرکتي يا دپرسيون تنفسي ايجاد کند، که عامل مرگ هزاران بيمار در جهان است. در آماري که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد تنها در ايالات متحده آمريکا ۴۷۰۵۵ نفر در اثر استفاده بيش از حد از مورفين ها جان خود را از دست داده اند.

طبق تحقيق جديدي که دانشمندان بر روي موش انجام داده اند دريافتند با استفاده از اندومرفين، درد کاهش يافته و مشکلات استفاده از مسکن هاي مبتني بر مواد مخدر ايجاد نمي شود.

جيمز زادينا دکتر داروساز و عصب شناس از دانشگاه تولان مي گويد: عوارض جانبي اين دارو بر روي موش ها مشاهده نشده حتي وقتي که مقدار آنرا بالا برديم، برخلاف مورفين که ايجاد اختلال تنفسي مي کند، هيچگونه احتلالي در تنفس موش ايجاد نکرد.

براي اينکه محققين ببينند که داروي جديد اعتياد آور است يا نه، در مدت زماني که مصرف داروي مورفين اعتياد ايجاد ميکند، به موش ها از داروي جديد دادند و ديدند که هيچ علامتي مبني بر اعتياد در موش ها مشاهده نشد.

در آزمایشی دیگر، موش هايي که به مورفين معتاد شده اند، با فشردن يک دکمه، مورفين به آنها تزريق مي شود. که نشان دهنده تلاش موش براي به دست آوردن مورفين است. در حالي که موشهايي که اندومرفين دريافت کرده بودند هيچ تلاشي براي بدست آوردن دوباره دارو بعد از پايان اثر آن نداشتند.

این یافته ها در نورو فارماکولوژی منتشر شده، و یک توسعه هیجان انگیز، در توليد داروهاي مسکن است، با توجه به اينکه داروها ميتني بر ترياک مشکل ساز و مخرب هستند.

این گروه امیدوار است تا دوسال آينده آزمایشات کلینیکی بر روي انسان شروع شود. و اگر نتایج تست، مشابه اثراتي باشد که در موشها بدست آمده باشد، پيشرفت بزرگي در علم پزشکي خواهد بود.

 

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A