استفاده از ضد عرق يا دئودورانت زير بغل، خوب يا بد؟

Print Friendly, PDF & Email

استفاده از ضد عرق ها از جمله اسپري و يا دئودورانت راه خوبي براي جلوگيري از ايجاد بوي بد عرق است، اما آيا استفاده از آنها براي سلامتي پوست بدن ضرري ندارد؟

پژوهشگران در ايالات متحده دريافتنتد که استفاده از اين محصولات بهداشتي بر روي پوست بدن تأثير قابل توجهي بر روي نوع و کيفيت زندگي باکتري و ميکروب​هاي زير بغل دارند، در حالي که هيچ نشانه اي مبني بر مضر بودن اين محصولات بر روي پوست بدن وجود ندارد، ولي محققين مي​گويند اين امکان وجود دارد که ميکروب​ها و باکتري هايي که بصورت طبيعي زير بغل زندگي مي​کنند، داراي منافعي براي ما باشند، که هنوز علم هيچ خاصيتي را براي آنها تشخيص نداده است .

راب دان اکولوژیست از دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي مي گويد: هزاران گونه از باکتريها بر روي پوست بدن ما زندگي مي کنند، بويژه زير بغل، تشخيص اينکه آيا باکتري هاي هر فرد با فرد ديگر يکسان است غير ممکن است، در حالي که شايد همه ما از يک روش براي مقابله با آنها استفاده مي کنيم و آن هم استفاده از ضدعرق ها باشد.

براي ارزيابي تأثيرضد عرق ها بر روي زندگي ميکروبي، در يک تحقيق از ۱۷ شرکت کننده استفاده شد تا در مدت هشت روز مورد مطالعه قرار گيرند.

اين ۱۷ نفر به سه گروه تقسيم شدند، هفت نفر که به طور معمول از ضد عرق استفاده مي کنند، پنج نفر که از دئودورانت هاي معمول که اغلب شامل اتانول يا آنتي بيوتيکها براي کشتن ميکروبها است استفاده مي کنند و پنج نفر که از هيچ ضدعرق يا دئودورانت استفاده نکردند.

در طول آزمايش هر روز دوبار از زير بغل آنها نمونه برداري شد. روز اول، براي شرکت کنندگان به طور معمول بود و بهداشت شخصی خود را همانگونه که در ايام گذشته رعايت مي کردند، رفتار کردند. اما در روزهای دوم تا ششم، هیچ دئودورانت و يا ضد عرقي استفاده نشد. در دو روز آخر، همه شرکت کنندگان ضد عرق استفاده کردند.

روز دوم تا ششم، زماني که هيچ يک از گروه ها از مواد ضد عرق و يا دئودورانت استفاده نکرده بودند، مقدار باکتري هاي موجود در زير بغلشان به مراتب زياد شده بود.

و در دو روز آخر که هر سه گروه از ضد عرق استفاده کردند، ميزان باکتري ها به صورت چشمگيري کاهش يافته بود.

به گفته يکي از محققين اين آزمايش، جولي هُروات از دانشگاه کاروليناي شمالي، اولين نتيجه​اي که در اين آزمايش خيلي باعث تعجب شد اين بود که افرادي که از خوش بو کننده ها استفاده مي کنند، ميزان باکتري ها و ميکروب هاي زير بغل شان حتي از افرادي که هيچ ضد عرقي استفاده نکرده بودند بيشتر بود.

نتايج بدست آمده بسيار جالب بود، ميزان باکتري ها در گروه اول که از ضد عرق ها استفاده کرده بودند بسيار کم بود، ولي در گروه دوم با وجودي که از دئودورانت يا همان اسپري هاي خوشبو کننده استفاده کرده بودند، ميزان ميکروب هاي زير بغلشان حتي از گروه سوم هم که از هيچ ماده اي استفاده نکرده بودند بيشتر بود.

با استفاده از توالي ژنتيکي و تجزيه و تحليل و ترکيب انواع مختلف باکتري ها در زماني که شرکت کنندگان هر گروه، در آزمايش بودند، بدست آمد مشخص شد، ميزان کورینه باکتریا در گروه اول ۲۱ درصد و در گروه دوم ۶۲ درصد افزايش داشته و ميزان استافیلوکوکاسیه در گروه اول ۶۰ و در گروه دوم ۱۴ درصد کاهش داشته است.

کورینه باکتریا، تا حد زيادي مسئول بوی بدن است، و  تصور مي شود که باعث توليد باتوژن براي دفاع از بدن باشد.

استافیلوکوکاسیه یک گروه از باکتری ها هستند، که بسیاری از آنها براي بدن سودمند هستند، ولي برخی از آنها می تواند عامل خطر زايي برای سلامت انسان، در برخی شرایط بوجود بياورند.

به طور کلي مي توان نتيجه گرفت استفاده از ضدعرقها باعث تغيير در اکوسيستم باکتري ها و ميکروب هايي مي شود که به صورت طبيعي در زير بغل ما زندگي مي کنند، هرچند که هنوز شواهدي مبني بر مضرات استفاده از ضد عرق ها بدست نيامده است ولي شايد بتوانم با رعايت بهداشت و از بين بردن موهاي زائدي که در زير بغل مي رويد و کمتر استفاده کردن از اين گونه مواد و شتسشوي روزانه، حداقل بتوان آسيب کمتري به محيط زيست وارد کرد!

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A