مادران چاق و ديابتي؛ فرزندان اوتيسمي

Print Friendly, PDF & Email
تحقيقات اخير نشان مي​دهد که خطر ابتلا به اوتيسم در کودکان متولد شده از زنان مبتلا به چاقی و ديابت بسيار بالاست.
در اين مطالعه، آزمايشاتي بر روي کودکاني که مبتلا به اوتيسم بودند انجام شد و مشخص گرديد که مادران اين کودکان قبل از بارداري، مبتلا به اضافه وزن بوده​اند. درصد ابتلا به اوتيسم در اين کودکان تا سن ۶ سال، دو برابر کودکان مبتلا به اوتيسمي بود که مادرانشان قبل از بارداري، وزني متعادل داشته​اند.
همچنين در
نوزادان متولد شده از زنانی که قبل از بارداري مبتلا به دیابت بودند بیش از دو برابر کودکان متولد شده از زنان بدون بيماري ديابت ابتلا به اوتیسم تا سن ۶ سالگی در آنها گزارش داده شده​است.
به همين نسبت، خطر ابتلا به اوتيسم تا سن ۶ سالگي، در کودکاني که مادران آنها قبل از بارداري مبتلا به چاقي و  ديابت بوده​اند،​ تا چهار برابر افزايش مي​يابد.
این پژوهشگران همچنین دریافتند که در نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به چاقی و دیابت در مقایسه با نوزادان متولد شده از زنانی که تا به حال نه چاقی نه به دیابت داشته​اند، خطر ابتلا به ناتوانی ذهنی نيز افزايش مي​يابد.
مکانیزم ارتباط چاقی مادر و دیابت و خطر ابتلا یک کودک به اوتیسم دقيقاً مشخص نیست؛ با این حال، برخی از تحقیقات دیابت و چاقی بيان مي​کند ممکن است که چاقي و ديابت، با مختل کردن عملیات سیستم ایمنی بدن مادر، خطر ابتلا کودک به اوتیسم را افزايش دهد.
نظريه ي جديد اين است که شياف داخل واژني که براي خواباندن التهاب در بدن يک زن باردار مبتلا به چاقي و ديابت تجويز مي​شود، باعث ايجاد التهاب در مغز جنينش مي​شود که اين از عوامل دخيل در ابتلا به اوتيسم است.
و نظريه​ي ديگر، مربوط به مکانيسم احتمالي فولات است.  شواهدی وجود دارد که نشان مي​دهد در مکمل فولات یک عامل محافظ برای جلوگيري از ابتلا به اوتیسم وجود دارد که در زنان با وزن متعادل به درستي عمل مي​کند و اين در حالي است که چاقي ممکن است جذب فولات را مختل کند. بنابراین، اگر یک زن چاق است، ممکن است فعل و انفعالات شیمیایی حاصل از مکمل​هاي تجويز شده در دوران بارداري مثل فولات، براي جلوگيري از خطر ابتلا به اوتیسم در جنین، در بدن مادر چاق به درستي عمل نکنند. (فولات یا اسید فولیک یک نوع ویتامین B است که بدن براي عملکرد صحيح و سلامتي به آن نياز دارد.)

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A