مبدل برق جديد بوئينگ با استفاده از منابع تجديد پذير

Print Friendly, PDF & Email

بوئینگ نوع جدیدی از سلول سوختی را براي آزمايش به نیروی دریایی ایالات متحده داده است که می تواند از دو روش انرژی برق تولید کند. يک روش با استفاده از منابع تجديد پذيري چون باد و خورشيد و يک روش با استفاده از سلول هاي پيل سوختي با استفاده از هيدروژن و اکسيژن جامد.

یکی از نقاط ضعف عمده​ی منابع انرژی تجدید پذیر به شدت غیر قابل اعتماد بودن آنهاست. خورشید تنها بخشی از روز می​درخشد و باد غیر قابل پیش بینی است. که این مشکل بزرگي برای استفاده از اين منابع به عنوان يک منبع ثابت انرژي تجديد پذير که ضرري هم به محيط زيست وارد نمي کنند، است.

شرکت بوئينگ شانزده ماه زمان براي توسعه سيستم سلول سوختی خود وقت صرف کرد، در اين پيل سوختي در یک فرایند الکترولیز کاتالیزوری مولکول هاي آب شکسته شده و تبديل به هيدروژن و اکسيژن مي شود.

هيدروژن و اکسيژن بدست آمده در مخازني ذخيره مي شود، در زماني که نياز به الکتريسيته مي باشد(مثلاً هنگامي که خورشيد نمي​تابد، يا بادي نمي​وزد) با سوزاندن هيدروژن الکتريسيته توليد مي کند، که حاصل اين سوختن توليد دوباره آب است. بوئينگ ادعا مي کند که براي اولين بار توانسته هر دو طرف اين چرخه را در يک سيستم واحد ترکيب شده براي تجزيه و باز ترکيب آب استفاده کند.

از اين سيستم براي اولين بار در شبکه برق اديسون کاليفرنياي جنوبي در هانتینگتون بیچ استفاده شده است. و در حال حاضر در فرماندهي نيروي دريايي، بخش مهندسي و مرکز جنگ اين نيرو در کاليفرنيا مورد استفاده قرار ميگيرد.

لنس برج، مدیر برنامه فن آوری پیشرفته بوئينگ مي گويد:” استفاده از روش سلول سوختی یک تکنولوژی جدید و هیجان انگیز است که ميتوان براي توليد و ذخيره سازي انرژي الکتريسيته با استفاده از یک روش انعطاف پذیر، مقرون به صرفه، و سازگار با محیط زیست باشد که شرکت بوئينگ همچنان گذشته در آغاز دومين صده موجيديت خود براي کمک به حل بحران انرژي در قرن ۲۱ با استفاده از تکنولوژي و فن آوري هاي نوين در خط مقدن اين راه باشد.

منبع: Boeing

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A