توليد الکتريسيته از طريق راه رفتن!

Print Friendly, PDF & Email

بحث های زیادی در مورد بهره برداری از انرژی جنبشی در هنگام حرکت، براي تأمين الکتريسيته دستگاه های تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی وجود دارد. به تازگي گروهی از محققان ادعا به دستیابی روشي کردند که قادر است از طريق راه رفتن فرد مقدار قابل توجهي الکتريسته توليد نمايد، در ادامه با ديجيت همراه باشيد.

کروپن​کين استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه ویسکانسین-مدیسن می گوید: راه رفتن انسان توليد مقدار قابل توجهي انرژي مي کند. اين مقدار براي هر کفش ۱۰ وات است که به صورت گرما هدر مي رود. در مجموع دو کفش ۲۰ وات انرژي که در مقايسه با برق مورد نياز اکثر دستگاه هاي مدرن همراه، مقدار قابل توجهي است.

کروپن​کين ياداور شد، استفاده از روشي که بتوان از اين انرژي که به صورت مکانيکي است و تبديل آن به انرژي الکتريکي ، در فضاي کوچکي چون کف کفش چالش بزرگي براي او و همکارانش بوده است.

کفش توليد کننده الکترسيته ۲

کروپن​کين و گروهش با توسعه روش electrowetting که یک تکنیک جدید براي توليد انرژي الکتريکي با استفاده از انرژی مکانیکی است اين کار را مي خواهند انجام دهند. این روش شامل یک رسانای مایع است که در تعامل با يک سطح پوشيده شده از نانوفيلم بخصوص، براي تولید انرژی الکتریکی استفاده مي شود. اين روش در یک مقاله در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، توانایی تولید توانهای بالاي الکتريسيته از نیروهای مکانیکی، از خصوصيات اي روش است. اما اين روش فقط در فرکانس هاي بالا کار مي کند در حالي که فرکانس توليدشده توسط راه رفتن فرد خيلي پايين است!

محققين براي برطرف کردن اين مشکل با استفاده از يک دستگاه به نام bubbler و ترکيب آن با electrowetting در تلاش براي پرکردن اين خلاء هستند. بابل شامل هیچ قسمت مکانیکی در حال حرکت نيست، اما از دو صفحه صاف با یک مایع رسانا در بین آنها ساخته شده است. در صفحه پایین، حفره های کوچکي وجود دارد که اجازه می دهد مايع رسانا تحت فشاري که به واسطه وزن انسان ايجاد مي​شود، بصورت حباب هاي گازي شکل خارج شوند، و دوباره زماني که فرد پايش را از روي زمين بر مي دارد اين مايع دوباره به صورت گاز وارد مي شود. تداوم در انجام اين عمل باعث ايجاد بار الکتريکي مي​شود، محققان می گویند که این روش می تواند انرژي الکتريکي بسیاری نسبت به اندازه ژنراتور (بابل) تولید کنند.

در نمونه اوليه ساخته شده از اين کفشها توانستند، حدود ۱۰ وات در هر متر مربع انرژي الکتريکي توليد کنند. آنها ادعا می کنند که در برآوردهاي نظری مشخص شده است که با استفاده از اين روش مي توان ۱۰ کیلو وات انرژي الکتريکي توليد کرد.

اين کفش ها را می توان به دستگاه های تلفن همراه از طريق کابل و يا شارژر بي سيم متصل کرد و آنها را شارژ کرد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A