ذخیره سازي ۳۶۰ ترابايت داده برای ۱۳٫۸ میلیارد سال، تنها بر روي اين صفحه هاي کوچک!

Print Friendly, PDF & Email

محققان تخمین زده اند که انسان هر روز در حال تولید معادل ارزش ۱۰ میلیون دیسک بلو ری داده است، و تمام اين داده ها در جایی ذخیره می شود. A 5D دیسک داده های دیجیتال پنج بعدی است که می تواند ۳۶۰ ترابایت داده را به مدت ۱۳٫۸ میلیارد سال ذخیره سازد.

محققان از دانشگاه ساوت همپتون ديسک هاي جديدي را ساخته اند که مي تواند اين حجم داده را ذخيره سازد. نحوه کار کرد آن بدين صورت است که طي يک فرآیند به نام femtosecond ، داده ها با استفاده از لیزر فوق سریع که تولید پالس های کوتاه با شدید نور بالا مي کند بر روي ديسک هاي کوچک شيشه اي، داده ها را در سه لایه که توسط نقاط نانو ساختار از هم جدا شده اند در فاصله ۵ میکرومتر (که ۰٫۰۰۵ میلی متر است) از يکديگر ذخيره مي کند.

حالا چگونه مي توان تا پنج لايه ذخيره سازي انجام داد؟ ابتدا يک موقعیت سه بعدی از هر نقطه در داخل لایه های ايجاد مي شود، سپس با اندازه گيري ابعاد اضافی در هر نقطه با اندازه گيري و جهت، با استفاده از نانوساختارهاي ایجاد شده توسط فن آوری مخصوص طراحي شده براي اين کار، می تواند با استفاده از یک میکروسکوپ نوری و يک فیلتر طراحی شده که جلوگیری از قطبي شدن نور مي کند داده ها را ذخيره و بازخواني کرد.

تیم طراح دیسک های ۵D جدید می گوید این دیسک ها می توانند مناسب ترین روش برای موسساتي باشند که نياز به آرشیو هاي بزرگي چون کتابخانه ها، موزه ها، و هر جای دیگری که سوابق نگهداری می شوند (مانند مرکز داده های فیس بوک) براي ذخيره سازي باشد.

پیتر کازانسکي يکي از محققان اين تيم مي گويد:”این هیجان انگيز است که بتوانيم به فن آوری حفظ اسناد و اطلاعات نسل بشر، و ذخیره آنها برای نسل های آینده دست پيدا کنيم”

محققان در حال آماده سازي اين فناوري براي ارائه در کنفرانس بین المللی مهندسی نور در سان فرانسیسکو در هفته جاري هستند، و پس از آن، امیدوارند که بتوانند با کمک مراکز صنعتي اين فناوري را به توليد انبوه برسانند.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A