بررسي تکنولوژي AMOLED در مقابل LCD IPS

Print Friendly, PDF & Email

یکی از انتخاب های شما در هنگام خرید یک گوشی هوشمند جدید نوع صفحه نمایش است. دو فناوری اصلی در بازار، AMOLED (یا Super AMOLED) و IPS LCD وجود دارد، و هر دو دارای مزایا و معایبي هستند، در اینجا ما توضیح خواهیم داد که دقیقاً شما چه مطالبي را بدانيد که زياد هم به مسائل فني پيچيده گرفتار نشويد.
هرچند که فناوري هاي ديگري هم براي نمايشگر هاي تلفن هوشمند وجود دارد، اما دو فناوري AMOLED و  IPS LCD در بالاي تمامي فناوري هاي ديگر قرار مي گيرند.

در حالی که مي شود در مورد تفاوت بین AMOLED و IPS LCD مباحث پيچيده اي را مطرح کرد، اما ميخواهيم به سادگي در اين مورد اطلاعاتي را که توسط توليد کنندگان ارائه شده در اختيار سما قرار دهيم، البته اين فناوري ها همواره در حال تکامل و پيشرفت هستند.

AMOLED

فناوری AMOLED ماتريسي از ديودهاي ساطع کننده نور ارگانیک است که در حال حاضر نسل جديد آن را Super AMOLED مي خوانند. در اين صفحه نمایش، پیکسل های فردی به طور جداگانه، که کمی از بقيه ماتریس فعالتر است در بالای یک آرایه فيلم ترانزیستوري نازک (TFT) که از طریق ترکیبات آلی OLED ساخته شده، با عبور جريان الکتريسيته روشن می شود. این تکنولوژی جدید تر از IPS LCD است و کيفيت آن از IPS بالاتر است.

 

Nexus-6-AMOLED

 

قلب تکنولوژی OLED با استفاده از آند و کاتد برای انتقال جریان الکترون از طریق یک فیلم بسیار نازک استفاده مي کند، ميزان روشنايي آن به ميزان جريان الکتروني که تز آن عبور مي کند بستگي دارد. رنگ در اين تکنولوژي توسط دیودهاي کوچک ساطع کننده نور قرمز، سبز و آبی ساخته شده و با کنترل دقيق به نمایش در مي آيد. بهترین راه درک بدين صورت است که هر پیکسل به صورت مستقل مانند يک لامپ مينياتوري رنگ را روي صفحه نمايش، نشان مي دهد.

کيفيت رنگ معمولا در AMOLED يا Super AMOLED روشن تر است، و قسمت هاي تاريک صفحه به دليل مستقل عمل کردن هر پيکسل کمتر شده است. بنابر اين براي نمايش بهتر نيازي نيست که نور کل صفحه افزايش يابد، بنابر اين ميزان انرژي مصرفي اين گونه صفحات نمايش کمتر است.

البته اگر روشنايي صفحه را بيش از حد بالا برد دقيقاً بر عکس عمل مي کند.

سامسونگ

مشکلات AMOLED به واسطه سوختن هر پيکسل، مي تواند کل تصوير را خراب کند، هرچند که در نمونه هاي جديد با افزايش کيفيت، اين مشکل کمتر ديده مي شود. همچنين به دليل هزينه بالاي توليد اين نوع از نمايشگر ها، توليد کنندگان گوشي هاي هوشمند فقط در شرايط خاص و براي گوشي هاي گران قيمت بيشتر از اين نمونه استفاده مي کنند.

سامسونگ بزرگترين توليد کننده انوع Super AMOLED است. و معمولاً وقتي که در مورد کيفيت، وضوح رنگ و عمق رنگ مشکي صحبت مي کنيم نمايشگر هاي Super AMOLED کيفيتشان بالا تر است.

تفاوت کلیدی بین Super AMOLED و AMOLED استاندارد، که اغلب توسط موتورولا استفاده می شود در این است که با ادغام تاچ و صفحه نمايش با هم، و با از بین بردن یک لایه اضافی باعث ساخت دستگاه هاي نازکتري مي شود.
به طور کلی مي توان گفت نمايشگر هاي Super AMOLED هم روشنایی بهتري دارند و هم باعث افزايش عمر باتری مي شوند، هر چند تولید کنندگان در تحقيق براي ساخت نمايشگر هايي با استفاده از Super AMOLED هستند که هم کيفيت بهتري داشته باشد و هم انرژي کمتري مصرف کند.
نمايشگر هاي IPS
در مقابل نمايشگر هاي IPS LCD، یا همان صفحه نمایش کریستال مایع است. در واقع با ارتقاء تکنولوژي IPS به AMOLED رسيديم، بنابراین IPS LCD باعث بهبود تکنولوژي ارزشمند (TFT) شده است که تمامي نمايشگر ها به آن وابسته هستند. آیفون بيشترين استفاده کننده از تکنولوژي IPS LCD است. و يکي از نقاط قوت اين تکنولوژي هزينه پايين توليد آن است.

HTC-One-M9-IPS-LCD

رنگ در ال سی دی با استفاده از نور پلاریزه اي که از يک فيلتر عبور مي کند ايجاد مي شود. فیلترها به صورت افقی و عمودی در هر دو طرف صفحه کریستال مایع قرار دارد و کنترل روشنایی توسط روشن يا خاموش بودن هر پیکسل اتفاق مي افتد. وجود يک نور پس زمينه در نمايشگر هاي ال سي دي ضروريست که يکي از عوامل ضخيمتر شدن اين گونه نمايشگر هاست. (البته آخرین آیفون های اپل که خيلي نازکتر شده اند، استثنا هستند).

با توجه به اينکه تمام پیکسل در يک نور پس زمینه هستند، کنتراست بين سياه و سفيد در اين نمايشگر ها کمتر است و عمق تصوير آنها به نسبت نمايشگر هاي AMOLED کمتر است. اما همين عامل باعث مي شود که کيفيت رنگ در نمايشگر هاي LCD IPS طبيعي تر به نظر برسد، در حالي که صفحه نمایش هاي AMOLED گاهی اوقات بیش از حد رنگ ها را اقرار آميز نمايش مي دهند.

اپل آي فون

زاویه دید اغلب در IPS LCD به خوبی AMOLED نیست. و مشکل نور پس زمينه هم وجود دارد. با اين حال نمايشگر هاي AMOLED رنگ سفيد را نمي توانند به خوبي نشان دهند، و در واقع رنگ سفيد را کمي به صروت زرد نمايش مي دهند.

بيشتر عکاسان از نمايشگر هاي IPS استفاده مي کنند زيرا رنگ ها را طبيعي تر نمايش مي دهد.

اپل و ال جی و تا حدودي اچ تي سي از طرفداران بزرگ نمايشگر هاي ال سی دی IPS هستند است، این نمایشگرها معمولا در نور شدید آفتاب تصاوير را بهتر نمايش مي دهند. ويا گزينه مناسبتري براي نمايش فيلم در يک محل تاريک است.

نتیجه

اينکه بگوييم واقعاً کدام يک از اين دو نمايشگر بهتر است کار سختي است. اما اينکه بدانيد که هر کدام از اين دو تکنولوژي داراي چه معايب و محاسني هستند مي تواند هنگام خريد به شما کمک فراواني کند.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

2 دیدگاه در “بررسي تکنولوژي AMOLED در مقابل LCD IPS

  1. بازتاب: مقایسه و راهنمایی برای خرید گوشی های هوشمند نیمه اول ۲۰۱۷ | | ديجيتِ دريچه ​اي به دنياي تکنولوژي و فناوري هاي نوين روز
  2. بازتاب: مقایسه نمایشگرهای AMOLED و LCD: کدام یک برتر است؟ - ساز بلاگ مرجع اتفاقات و اخبار بروز ایران

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A