رونمايي بوگاتي از چيرون با ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت! (عکس)

Print Friendly, PDF & Email

در حالي که شايعاتي مبني بر عدم تمايل کارخانه بوگاتي براي ساخت سريعترين اتومبيل جهان بر سر زبانها افتاده بود، بوگاتي با معرفي محصول جديد خود به نام چيرون Chiron در نمايشگاه بين المللي ژنو در هفته آينده، به اين شايعات پايان داد.

شرکت بوگاتي با انجام اصلاحاتي در موتور پرقردت W16  هشت ليتري خود به قدرت ۱۵۰۰ اسب دست يافته است. تغييراتي مثل افزايش ۲۵درصدي حجم موتور، کاهش وزن موتور با استفاده از مواد فيبرکربن و تيتانيوم .

بوگاتي در چيرون براي دستيابي به قدرت بالاتر از يک سيستم توربوشارژر دو مرحله اي استفاده کرده که داراي چهار موتور توربوشارژر و يک سيستم دوبلکس تزريق با ۳۲ انژکتور است. اين سيستم بدين صورت عمل مي کند، زماني که راننده پاي خود را روي گاز فشار مي دهد ابتدا فقط دوتا از توربوشارژر ها وارد عمل مي شوند، تا وقتي که دور موتور به ۳۸۰۰prm مي رسد، در اين مرحله دو توربوشارژر ديگر بدون هيچ تاخير زماني شروع به کار مي کنند.

رانندگان حرفه اي به خوبي ميدانند که وقتي تمام قدرت توربو را از همان ابتدا در اختيار داشته باشند، در دورهاي بالا با کمبود توان مواجه مي شومد، اما با اين سيستم جديد همواره قدرت مورد نياز اتومبيل و راننده در دسترس است.

bugattichironreveal-02

اما بوگاتي چگونه در چيرون به اين همه قدرت دست يافته است؟ و آيا اين موتور واقعاً سريعترين موتور اسپرت دنياست؟

به گفته بوگاتي، چيرون مي تواند ۱۶۰۰ نيوتون بر متر معادل ۱۱۸۰ پوند بر فوت گشتاور توليد کند، و از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر / ساعت (۰-۶۲ مایل در ساعت) را در کمتر از ۲٫۵ ثانیه طي کند. بيشترين سرعت آن ۴۲۰ کیلومتر / ساعت (۲۶۰ مایل در ساعت) ذکر شده است.
اما وقتي چنين قدرتي را موتور توليد مي کند، پس بايد گرماي زيادي هم به وجود بيايد، و ميدانيد که گرما همواره دشمن درجه يک موتورها مي باشد. بوگاتي براي حل اين مشکل از يک سيستم خنک کننده پيشرفته استفاده کرده است که مي تواند با گردش ۶۰/۰۰۰ ليتر هوا و ۸۰۰ ليتر آب در يک دقيقه، باعث خنگ شدن اين موتور هيولا شود.

هندلينگ و ثبات بهينه شده، راحتی و نرمي در جاده نتیجه استفاده از یک شاسی تطبیقی است که به تازگی طراحی شده است. عملکرد خوب لاستیک ها و انتقال ۵۰۰۰ نیوتن متر (۳۶۸۸ پوند فوت) گشتاور در هر چرخ که توسط يک سيستم انتقال نيروي هيدروليک ترکيبي براي چهار چرخ صورت مي گيرد، تجربه بي مانندي  را براي راننده به ارمغان مي آورد.

سيستم ترمز اين ابر ماشين بوگاتي، خود جاي تعمق دارد، يک ديسک ۴۲۰ ميليمتر با ۸ پيستون براي چرخ هاي جلو و يک ديسک ۴۰۰ ميليمتر و ۶ پيستون براي چرخ هاي عقب مي تواند اين غول را در کمترين زمان متوقف کند.
bugattichironreveal-03
داخل چيرون مثل خارج آن بسيار پيشرفته است، يک کنسول وسط با يک سيستم صوتي پيشرفته که به راحتي تمامي امکانات را در اختيار راننده قرار مي دهد. سيستم صوتي تداعي کننده برترين سالن هاي کنسرت جهان را به وجود مي آورد.

بوگاتی می گوید براي رسيدن به چيرون، آزمایش هاي گسترده انجام شده است، آزمايش سکوهای تست توسط هر دو صنعت هوافضا و نظامی برای اطمینان از تمامي مسائل مختلف آیرودینامیک، قابلیت های الکترومغناطیسی و تمامي اجزاء سازنده چيرون.
البته چنین عملکردي به همراه لوازم لوکسي که در چيرون استفاده مي شود، قيمت بالايي را براي آن بايد در نظر داشت.

بوگاتي مي گويد فقط ۵۰۰ نمونه از چيرون را توليد مي کند، و قيمت آن ۲،۴۰۰،۰۰۰ پوند معادل ۲،۶۱۲،۰۰۰ دلار آمريکا که اگر هر دلار را ۳۵۰۰ تومان بگيريم معادل ۹,۱۴۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان مي شود، که از زمان سفارش يکسال بايد انتظار کشيد تا اتومبيل را تحويل گرفت.

حالا ببينيم در نمايشگاه ژنو که اين هفته برگذار مي شود چه اطلاعات جديدتري مي توانيم از بوگاتي چيرون داشته باشيم.

مرجع:Bugatti

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “رونمايي بوگاتي از چيرون با ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت! (عکس)

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A