توالت هاي خود تميز شونده بوئينگ!

Print Friendly, PDF & Email

یکی از اشکالات مسافرت هاي هوايي و يا زميني، استفاده از سرويس بهداشتي مشترک است. اغلب اوقات اين دستشويي ها هيچ يک از موارد بهداشتي را رعايت نمي کنند. مثلاً وقتي که در يک هواپيماي مسافري در حال سفر هستيد تا زماني که هواپيما فرود بيايد امکان نظافت درست سرويسهاي بهداشتي وجود ندارد.

حالا شرکت هواپيمايي بوئينگ، توالت هاي خود تميز کننده اي را طراحي کرده است که با استفاده از فناوري غير لمسي و نور ماوراء بنفش ميتواند ميکروبها را ظرف ۳ ثانيه از بين ببرد. بنابر ادعاي بوئينگ ۹۹/۹۹ درصد ميکروبها در اين توالت ها ازبين مي روند.

دستشویی نمونه، که هنوز هم در حال توسعه است، امکان استفاده از امکانات را بدون دخالت دست و به صورت غير لمسي ايجاد مي کند. باز شدن درب توالت، شير آب ، کاغذ صابون، درب مخصوص زباله، درب توالت و صندلی، و خشک کن دست، همه به صورت چشمي عمل مي کنند. همچنين يک سيستم خلاء باعث مي شود که بوي توالت خيلي سريع تخليه شود.

با استفاده از یک سری از لامپ هاي ماوراء بنفش که به صورت نواري در توالت وجود دارد ، و تمامي زواياي فضاي داخلي اتاقک توالت را پوشش ميدهد، بعد از خروج فرد، روشن شده و تمامي ميکروب ها را مي کشد. این همان اشعه UV موجود در سیستم های عقیم سازی پزشکی، سیستم های تصفیه هوا و خلاء است. نور UV براي سلول های زنده بسیار مخرب است و از بین برنده میکروبها در چند ثانیه است.

بوئینگ می گوید که یک سیستم ایمنی است که مانع از فعال شدن اين چراغهاي UV زماني که کسی در توالت باشد مي شود. و درب توالت به طور خودکار بعد از خروج فرد بسته شده و اين سيستم فعال مي شود.

جین یو، مدیر عملکرد زیست محیطی بوئینگ مي گويد: “ما در حال تلاش برای کاهش اضطراب استفاده از سيستم هاي بهداشتي در مسافرتهاي هوايي هستيم.”

در نمونه اوليه، موقعیت چراغ UV به گونه ايست که تمامي قسمتهاي توالت را به طور کامل تحت پوشش قرار مي دهد، همچنين نقاطي از سطوح لمسی مانند صندلی توالت، سینک، و صفحات میز، که با تابش نور UV تمامي اين نقاط و سطوح عاري از هرگونه ميکروبي مي شود که اين این مطابق با اصول بهداشتی است و حتی کمک به از بين بردن بو مي کند.

اين توالت خود تميز کننده بوئینگ، فینالیست جایزه کابین کریستال در نمايشگاه لوازم داخلي هواپيماي هامبورگ، که از ۵ تا ۷ آوریل در حال اجراست، شده است.

منبع:Boeing

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A