در المپيک ريو، بخشي از رويدادها درقالب ۸K و ‌VR پخش خواهد شد

Print Friendly, PDF & Email

هرچند که در المپيک ريو ۲۰۱۶ که در ماه اوت (مردادماه) برگذار مي شود، از قالب ۴K استفاده مي شود، با اينحال قرار است که در حدود ۱۳۰ ساعت از اين مسابقات ورزشي با استفاده از قالب ۸K و واقعيت مجازي با کيفيت فوق العاده ویدئوHi-vision  (۷۶۸۰× ۴۳۲۰) با صدای فراگیر ۲۲٫۲ کانال هم در دسترس قرار گيرد. اين پوشش شامل مراسم افتتاحیه و اختتامیه، همراه با ورزش هايي از جمله جودو، فوتبال، شنا و بسکتبال است. همچنين مراسم افتتاحیه و اختتامیه را مي توان با VR واقعيت مجازي مشاهده کرد. البتع اينکه چه تعداد در دنيا قابليت دسترسي به هدست هاي VR را داردند بماند.

اين مطلب را پخش خدمات المپیک (OBS) عنوان کرد و افزود، استفاده از فرمت ۸K در المپيک ريو نه از روي حسادتي است که به ژاپني ها داشته باشيم ( قرار است تمامي مراسم المپيک ۲۰۲۰ که در ژاپن بر گذار مي شود از قالب ۸k استفاده شود، با کيفيت تصاوير سوپر Hi-vision ) بلکه اين آزمايشي براي استفاده از اين تکنولوژي براي بيشتر شناساندن آن به مردم است. امکان مقايسه بين ۴K و ۸K براي درک بهتر کيفيت و رنگ اين تکنولوژي.

لازم به ذکر است که امروزه تنها يک مدل تلويزيون قادر به پخش ۸k وجود دارد و آن هم مدل شارپ LV-85001 است. البته تا سال ۲۰۲۰ با توجه به پيشرفت سريع تکنولوژي امکانات بيشتري در اختيار مردم قرار خواهد گرفت.

هرچند که امکان پخش ۴K برای ریو محياست ولي امروزه هنوز تعداد کمي از مردم دنيا داراي تلويزيون هايي هستند که توانايي پخش ۴K را داشته باشد، بنابر اين در المپيک ريو علاوه بر ۴K از فرمت ویدیو ۱۰۸۰p با صدای فراگیر ۵٫۱ نيز استفاده مي شود.

۷۰۰۰ ساعت پخش و پوشش ۲۲۰ کشور و بیش از ۵ میلیارد بیننده براي المپيک ريو پيش بيني شده است.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A