آيا يک قرص می تواند از پوسیدگی دندان جلوگيري کند؟

Print Friendly, PDF & Email

حتماً تا به حال راجع به پروبيوتيک، باکتري هاي مفيدي که در معده هستند و به هضم غذا کمک مي کنند مطالبي شنيده ايد. حالا دانشمندان دانشگاه فلوريدا در حال تحقيق بر روي نمونه مشابه اي از باکتري ها هستند که مي توان بصورت قرص مصرف کرد تا از پوسيدگي دندان جلوگيري کرد.

پوسيدگي دندان ها معمولا زمانی تشکیل میشوند که باکتریهای که در دهان وجود دارند، بیش از حد اسید توليد کنند. با اينحال افرادی هستند که در برابر پوسیدگی دندان مقاوم هستند، و مي توانند اسيد توليد شده را توسط اوره و اسيد آمينه اي که در دهان وجود دارد، را خنثی کنند. اوره و اسید آمینه اي که در دهان افراد وجود دارد، و به عنوان آرژنین شناخته مي شود، در دهان تمامي انسانها وجود دارد، فقط مقدار آن در همگان يکسان نيست.

تحقیقات انجام شده توسط دکتر رابرت بورن و دکتر مارسله ناسیمنتو از دانشگاه فلوریدا، باعث کشف وجه ديگري از باکتری استرپتوکوک شد به نام A12 که ممکن است مسئول شکستن اسيد توسط آرژنین باشند. به طور خاص مي توان گفت، A12 با ايجاد تداخل در عملکرد باکتري استرپتوکوکوس موتانس، که باعث افزایش سطح اسیدیته در دهان به واسطه سوخت و ساز قند و تبديل آن به اسید لاکتیک مي شود، مقدار آن را کم مي کند.

دانشمندان با استفاده از ژنوم A12، مي خواهند توسط اطلاعات بدست آمده و غربالگری، افرادی را که مستعد پوسيدگي دندان هستند را شناسايي، و با استفاده از مهندسي زيستي، از خاصيت A12 براي جلوگيري از پوسيدگي در اين افراد اقدام کنند.

دکتر بورن مي گويد: اين يافته مي تواند براي افرادي که در معرض پوسيدگي شديد دندان هستند و نياز به ايمپلنت دارند را کمک کند. هرچند براي انجام اين کار مجبور باشند يک بار در هفته به دندانپزشک مراجعه کنند. البته اين روش مي تواند در بهداشت دهان و دندان افراد کمک شاياني کند و هزينه هاي پزشکي را کاهش دهد.

البته تا آن زمان که اين قرصها در دسترس عموم قرار گيرند، مي توان براي کاهش اسيد موجود در دهان، از ادامس هاي بدون قند به مدت ده دقيقه بعد از هر غذا استفاده کرد.

منبع:University of Florida

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A