کليد حل معضل زباله هاي پلاستيکي در دستان يک باکتري!

Print Friendly, PDF & Email

هرساله صدها میلیون تن PET (پلی اتیلن ترفتالات) تولید می شود، برای بسته بندی همه چیز از انواع نوشابه گرفته تا شامپو و مواد پاک کننده. و تنها بخشي از اين مقدار بازیافت مي شود و مقدار زيادي از آن در محل های دفن زباله دفن و يا وارد اقیانوسها مي شوند.

همانطور که ميدانيد پلاستيک براي اينکه تجزيه شود به زمان طولاني نياز دارد در حدود ۳۰۰ سال، اما به تازگي تلاش ها برای مقابله با اين معضل زيست محيطي افزايش يافته و گروهي از دانشمندان ژاپني از کشف يک نوع باکتري خبر مي دهند که مي تواند با تجزيه PET و شکستن ملکولهاي آن در زمان نسبتاً کوتاهي، مشکل افزايش زباله هاي پلاستيکي را حل کند.

اين تيم تحقيقاتي به سرپرستي دکتر شوکو یوشیدا از موسسه کیوتو با کشف اين باکتری، دريافتنتد، باکتري مذکور مي تواند در عرض چند هفته ملکولهاي پلاستيک را شکسته و باعث تسريع در تجزيه آن شود.

اين باکتري داراي يک جفت آنزيم مي باشد که مي تواند به راحتي پاستيک هاي PET را تجزيه کند. فعاليت این باکتری که به نام I deonella sakaiensis شناخته مي شود، باعث تجزيه پلاستيک به ملکولهاي سازنده آن يعني دو مونومر اسید ترفتالات و اتیلن گلیکولبه مي شود که کاملاً براي محيط زيست بي ضرر هستند.

در حالی که قارچ های پلاستیک خور در گذشته کشف شده بودند، اما استفاده از آنها زياد آسان نبوده در حالي که با شناسایی ژني که در اين باکتری وجود دارد و بدست آوردن اين دو آنزیم، دانشمندان قادرند با توليد آن در آزمایشگاه، رويکردي سريعتر براي تجزيه و بازيافت پلاستيک ايجاد کنند.

منبع:  Science و The Conversation

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A