محل ذخيره انواع غلات، براي روز مبادا در قطب شمال

Print Friendly, PDF & Email

در جزیره سوالبارد (Svalbard) نروژ در اقیانوس منجمد شمالی، محلي براي ذخيره انواع بذر گونه هاي مختلف گياهان ساخته شده است به نام «خزانه جهانی بذر» (Global Seed Vault) در آنجا گونه های با ارزش گیاهی زمین را برای روز مبادا و در صورت بروز فجایع نابود کننده حفظ می کند.

این مکان برای در امان ماندن از خطر بالا آمدن آب دریاها، در ارتفاع ۱۳۰ متری کوه ساخته شده و مانند لایه هاي منجمد اعماق زمین، مي تواند هر چیزی را دست کم تا ۲۰۰ سال حفظ کند.

این ذخيره گاه در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و تا کنون ۸۶۰ هزار نمونه از چهار هزار گونه ي گیاهی مختلف دنیا از جمله بیش از ۱۲۰ هزار نوع برنج و ۱۰۰ هزار نوع گندم در آن ذخيره شده است.

به تازگي کارشناسان سوری با برداشت سپرده های گیاهی خود، توانستند خزانه بذرهایشان را که در جنگ آسیب دیده بود دوباره پر کنند. این اولین برداشت از خزانه جهانی بذر، به امید بازگرداندن سپرده ها مي باشد که صورت گرفته است. در انجا خبری از تنش های دیپلماتیک جهانی نیست بلکه بستری عمومی برای سپرده های تک تک کشورها است.

کارشناس می گوید: «تنها نکته مهم دقت در سپرده گذاری است. اینجا خبری از سیاست نیست. برنامه ما جهانی و هدف ما در خزانه جهانی فقط نگهداری از دانه ها است.» این سیلو توسط دولت نروژ و سازمان بنیاد بذر تاسیس شده و در آن سالی سه یا چهار بار باز می شود. آمریکا و ژاپن اعضای تازه هستند. استرالیا یکی از بزرگترین اعضای شریک است که ده هزار نوع دانه به خزانه سپرده است.

برای ورود به اين خزانه باید از پنج در رمز دار عبور کرد. یکی از مدریران این مرکز می گوید: «برای محافظت از ورود غیر مجاز سيستمهاي حفاظتي پيشرفته اي بکار گرفته ايم، اما تصور نمی کنيم چینین جرمی اینجا روی بدهد.»

این ورودي ها در برابر بلاياي طبیعی از جمله زلزله مقاوم هستند، گنجایش اين خزانه براي ذخیره کردن بیش از دو میلیارد بذر است. مسئولان آن معتقدند برداشت بذر توسط پژوهشگران سوری، نمونه ای از موفقیت این مرکز در نگهداری از میراث کشاورزی دنیا است.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A