ساخت پلاستيک هاي زيستي از پوست تخم مرغ

Print Friendly, PDF & Email

کنفوسیوس می گویند، “نی سبزي که در باد خم مي شود، قوی تر از بلوطي است که در طوفان می شکند.” اين همان مفهوم در امر بسته بندی است، که باید براي محافظت از مواد با ارزش، بسته بندي به گونه اي باشد که در عين محافظت کامل از کالا، خيلي انعطاف پذير باشد و امکان حمل و نقل آسان کالا را نيز فراهم کند. پلاستيک معمولاً بهترين گزينه براي بسته بندي است. اما پلاستیک های نفتی قرن ها طول مي کشد تا دوباره تجزيه شوند، به همين دليل باعث آلودگي محيط زيست مي شوند.

به تازگي محققان بر روي مواد جايگزيني براي بسته بندي هستند که هم تمام مزاياي پلاستيک را داشته باشند و هم به سرعت تجزيه شده و کمترين آلودگي زيستي را ايجاد کنند. در اين راه ساخت پلاستيک هاي زيستي از مواد بيولوژي در دستور کار است که ساخت پلاستيک از پوست تخم مرغ ايده ي جديدي است که شايد بهترين گزينه باشد.

با وجودي که پوست تخم مرغ به راحتي از وسط ترک مي خورد، ولي نمي توان آن را به راحتي شکست وقتي که نيروي از بالا و پايين وارد مي شود. تا جايي که از تخم مرغ به جاي مصالح ساختماني در طاق قنات هاي باستاني رم استفاده مي شده است.

و حالا دانشمندان دانشگاه تاسکیگی آلاباما توانسته اند براي افزايش قدرت و انعطاف پذیری پلاستيک هاي زيستي با افزودن ذرات کوچکي از پوسته تخم مرغ به اين پلاستيک ها به اين مهم دست يابند.

پلاستيک - تخم مرغ

دکتر ویجایا ک رانگاري مي گويد: “براي اين کار پوست تخم مرغ را به ذرات بسيار کوچکي تقسيم کرده و با تزریق آنها به ترکیب ویژه ای از پلاستیک های زیستی توانستيم خاصيت انعطاف پذيري آن را افزايش دهيم. اين پلاستيک بدست آمده علاوه بر خواص ذکر شده به راحتي در طبيعت تجزيه شده، بنابر اين مي تواند بهترين جايگزين براي پلاستيک هاي نفتي شود.

پس از آزمایش پلیمرهای مختلف پلاستیکی، این تیم در یک ترکیب از ۷۰ درصد ترفتالات poly butyrateadi pate) PBAT)، که یک پلیمر های نفتی است ، و ۳۰ درصد پلیلاکتیک اسید (PLA)، که یک پلیمر به دست آمده از منابع تجدید پذیر، مانند نشاسته ذرت است اين پلاستيک را ساختند. اگر چه PBAT یک پلاستیک پلیمر مبتنی بر نفت است، که شايد دور از هدف اصلي باشد، اما اين پلاستيک فقط سه ماه براي تجزيه در خاک زمان نياز دارد.

البته این تیم تحقیقاتی نتايج بررسي هاي خود را در جلسه انجمن شیمی آمریکا ارائه دادند، و عنوان کردند در حال بررسي خواص نانوذرات پوسته تخم مرغ به منظور بهبود ترمیم زخم و بازسازی استخوان هستند.

منبع:American Chemical Society

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “ساخت پلاستيک هاي زيستي از پوست تخم مرغ

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A