چشم انداز هاي تازه از درمان آلزايمر

Print Friendly, PDF & Email

محققان موسسه فناوري فدرال سوئیس در لوزان (EPFL) دستگاه های کوچکي را ساخته اند که به صورت کپسول بوده و با کاشتن در مغز بيماران آلزايمري، جلوگیری از تجمع پلاک های مضر پروتئین مي کند، اين کپسولها با موفقیت بر روی موش های آزمایشگاهی تست شده است. کپسول هاي جدید ممکن است روش جدیدی براي مقابله با بیماری آلزایمر باشد.

استفاده از اين کپسولها با هدف کم کردن پروتئین Abeta، که با نام بتا آمیلوئید نيز شناخته مي شوند، يکي از روشهاي مقابله با ساخت پلاک های سمی در مغز است. یکی ديگر از اين روشها براي مقابله با علائم  “تگ” سلول های سازنده پروتئین مضر، آموزش سیستم ایمنی بدن، براي حمله به اين سلول ها است، که روش ایده آلي براي جلوگیری از علائم آلزايمر است.

دستیابی به این هدف می تواند مشکل باشد، و از جمله راه هاي درمان که در حال حاضر انجام مي شود، تزریق واکسن به طور منظم است، که به علت عوارض جانبی نامطلوب شناخته شده اي که دارد، چندان توصيه نمي شود. اما در روشي که محققان EPFL ارائه داده اند، نه تنها یک روش درماني است بلکه فرد قادر است به فعاليتهاي روزانه خود ادامه دهد بدون عوارض جانبی.

آلزايمر پروتئین Abeta

روش محققان EPFL بسيار ساده است – به جای تزريق بارها و بارها آنتی بادی به بیمار، با استفاده از یک کپسول واحد که در زیر پوست کاشته مي شود، باعث مي شود که کار درمان بيمار توسط يک جريان ثابت از دارو انجام شود.

کپسول هاي کوچک، macro encapsulation، متشکل از دو غشاء نفوذ پذیر متصل شده از طریق یک قاب پلی پروپیلن است. در اندازه ۲۷ میلی متر (۱ اینچ) طول و ۱٫۲ میلی متر (۰٫۰۵ در) ضخامت، اين کپسولها زیست سازگار هستند که با داشتن هیدروژل، باعث تسهیل رشد سلول مي شوند. سلولهایی در اين کپسول ها قرار دارند، توسط مهندسی ژنتیک براي تولید آنتی بادی ساخته شده اند، اين آنتي بادي ها مي توانند با تشخیص و هدف قرار دادن پروتئین هاي مخرب، و همچنين آموزش سیستم ایمنی بدن برای نابودي آنها اقدام کنند.

غشاء کپسول نیز نقش مهمی در اين فرايند بازی مي کند، محافظت سلول های داخلي کپسول از اینکه توسط سیستم ایمنی بدن میزبان مورد حمله قرار گيرند، در حالی که اجازه تعامل با بافت های اطراف را مي دهند، برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز است.

از اين کپسول ها در موش های آزمایشگاهی طی یک دوره ۳۹ هفته اي استفاده شد. نتایج بدست آمده بسیار مثبت بود، زيرا توانسته بودند با تولید آنتی بادی پایدار جلوگیری از تشکیل پلاک های آمیلوئیدی بتا را در مغز شود.

این یافته ها بسیار امیدوار کننده است، و می تواند یک مسیر جدید برای پیشگیری از آلزایمر را نشان دهد. با این حال شایان ذکر است که این پژوهش هنوز در مراحل اولیه است، و براي این که بتوان بر روي انسان استفاده شود، نیاز به انجام آزمايشات بيشتري است.

یافته های این پژوهش به صورت آنلاین در مجله مغز منتشر شده است.

منبع: EPFL

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A