بازيافت نور، جهش بزرگ بعدی برای سلول های خورشیدی

Print Friendly, PDF & Email

اگر از ما بپرسند چه موادي قابل بازيافت هستند، چیزهایی مانند کاغذ، کارتن، پلاستيک، انواع فلزات به ذهن ما مي آيد، اما مي توانيد تصور کنيد که نور هم قابل بازيافت است؟ اين بخشی از تفکرات جديد در تحقیقاتي است که در دانشگاه کمبریج در حال انجام است. محققان کشف کرده اند با وجود یک ماده خاص در واقع می تواند، بازیافت فوتون از نور را محقق کرد، که اين می تواند به توليد سلول های خورشیدی جديدي منجر شود، با توانايي بيشتر از آن چيزي که امروزه در سلولهاي خورشيدي مورد استفاده است.

اين ماده مصنوعی که محققان به آن دست يافته اند، ترکیبی از سرب و هالید است که به نام پروسکایت perovskites شناخته مي شود. از اين ترکيب در حال حاضر در ساخت برخي از سلول های خورشیدی استفاده مي شود. اما اين ماده داراي یک ویژگی منحصر به فرد است که هنوز از آن استفاده نشده است. زماني که نور به سلول هاي خورشيدي تابيده مي شود، نور به انرژي الکتريکي تبديل مي شود، اما در پروسکایت، پس از توليد الکتريسيته،  بخشی از اين نور که به الکتريسيته تبديل شده دوباره توسط سلول هاي پروسکایت متساعد شده و توليد فوتون مي کند، که اين فوتون مي تواند دوباره به الکتريسيته تبديل شود و اين روند تا زماني که فتوني توليد نشود ادامه يابد.

فلیکس دچلر مي گويد: “این یک نمایش عظیم براي استفاده از موادي است که مي توانند بهره وری سلول های خورشیدی را به حداکثر بر سانند”

روش ساختي که مورد نیاز براي بهره برداری از این پدیده است آنچنان پیچیده نیست، و به راحتي مي توان با بهره وری از این فن آوری به طور قابل توجهی توليد الکتريسيته از سلول هاي خورشيدي را افزايش داد.

به منظور بررسی پروسکایت هالید، محققان یک لیزر يک تکه ۵۰۰ نانومتر ضخامت از آن بدست آوردند، و دريافتنتد که نور از این لیزر دوباره به عنواه يک خروجي با توان بالاي انرژي ساطع می شد.

لوئیس میگل پازوس مي گويد: هيچکدام از اجزء نور نمي توانند چنين پر انرژی باشند مگر فوتون، که در اينجا در حال بازیافت است. او همچنین اشاره کرد، موادي مانند سیلیکون که امروزه معمولا در سلول های خورشیدی استفاده می شود، توانایی ايجاد نور از طریق بازنشر دوباره نور را ندارند.

اوایل سال جاری، آزمایشگاه انرژی تجدیدپذیر ملی آمریکا اعلام کرد که به یک ترکيب جدید برای ساخت سلول های خورشیدی دست يافته است، که نور خورشید را به الکتريسيته تبديل مي کند، با توانايي ۲۹٫۸ درصد، اين ترکيب جديد با استفاده از سلول مبتنی بر سیلیکون ساخته شده است. بنابر اين با پژوهش جديد دانشگاه کمبریج، می توان به سلول خورشیدی دست يافت که علاوه بر ارزان قيمت بودن در ساخت، با دوام تر و قويتر در توليد الکتريسيته از نور خورشيد هستند.

منبع: دانشگاه کمبریج

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A