ساخت چنگال الکتريکي شبیه ساز طعم شوري و ترشي

Print Friendly, PDF & Email

یک نمونه اولیه از “چنگال طعم دهنده الکتريکي”، که مي تواند طعم شوري را با تحریک زبان با استفاده از جريان الکتريکي ايجاد کند، در ژاپن ساخته شد.

اين چنگال بر اساس فن آوری “طعم دهنده های الکتريکي” توسط هیرومی ناکامورا در آزمایشگاه رکيموتو گروه تحقيق و توسعه دانشگاه توکيو  ساخته شده است. طرح ابتدايي آن توسط يک نرم افزار شبيه ساز تست الکتریکی طعم و مزه شروع شد، بدين صورت که با تحريک سلول هاي طعم و مزه در زبان، امکان ايجاد مزه شوري و يا ترشي توسط تحريکات الکتريکي خاص فراهم شد.

چنگال الکتريکي - ۲

از اين چنگال عمدتاً در افرادي چون بیماران مبتلا به فشار خون که باید رژیم غذایی کم نمک يا بدون نمک داشته باشند استفاده مي شود.

دسته چنگال دارای یک باتری قابل شارژ و يک مدار الکتریکی است. هنگامی که کاربر سر چنگال را به همراه غذا وارد دهان مي کند، با فشار دادن یک دکمه که بر روی دسته چنگال قرار دارد، با ايجاد سطح معینی از جریان الکتریکی که مي تواند سلول هاي چشايي زبان را تحريک کند، که باعث احساس شوري در غذا مي شود. درجه شوری قابل تنظيم است و فرد مي تواند با توجه به عادات غذايي، سن، و يا به دلخواه در سه سطح تنظيم کند.

نمونه اولیه اين چنگال قيمتي حدود ۱۸ دلار دارد.

محققان در هنگام ساخت اين چنگال طعم دهنده الکتریکی متوجه شدند که مي توانند به راحتي طعم هاي ديگري چون انواع ادویه، ترشی، فلفل و سیر را نيز توليد کنند.

 

منبع: Nikkei Technology

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A