استفاده از حرکات چشم برای تشخیص اوتیسم

Print Friendly, PDF & Email

امروزه پزشکان براي  تشخیص اختلال اوتیسم (ASD) در کودکان، به مشاهدات مستقيم پدر و مادر ها تکیه می کنند، اما این روش همیشه نتیجه بخش نيست. در حال حاضر، محققان در کلینیک کلیولند براي تشخيص زود هنگام اين بيماري، با بررسي حرکات چشمي اين بيماران قادر به تشخیص زود هنگام اين بيماره شده اند که اجازه می دهد مراحل درماني را زودتر شروع کنند.

ابتدا محققان اين آزمايش را بر روي دو گروه سني ۵ و ۷ ساله شروع کردند، زيرا در اين سن تشخيص و درمان بسيار مهم است. براي تشخيص یک سیستم با ضبط حرکات چشم و مدت زماني که بيمار صرف تمرکز بر روي يک موضوع مي کند، با استفاده از پخش تصاویر و فیلم هاي مخصوص و يا مقدار زماني که بيمار براي دنبال کردن دو شی متحرک بر روی صفحه نمایش صرف مي کند را سنجيده و با تخصيص يک نمره بين اعداد یک تا پنج، مي توانند تشخيص دهند که بيمار دچار چه درجه اي از اوتيسم شده است.

نتایج بدست آمده قویاً از تشخیص ۸۰ درصد بيماران حمایت مي کند. این شاخص همچنین بسيار مفید تر از روش های تشخیصی عادی عمل کرده، و به عنوان مثال مي تواند ميزان ابتلاي يک فرد را به اين بيماري نشان دهد، بر خلاف روش هاي قبلي که فقط مثبت يا منفی بودن بيماري را تشخيص مي داد.

محققان بر این باورند که اين آزمون مراحل تشخیص را سريعتر مي کند که به نوبه خود اجازه می دهد مراحل درمان زودتر شروع شود تا بيمار را سريعتر به زندگي عادي باز گردانند.

دکتر توماس فریزر مي گويد: نبودن شرايط مناسب براي شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم، یک مانع عمده در راه تشخیص زود هنگام است، در حالي که ردیابی چشم از راه دور برای کودکان خردسال بسيار آسان تر است. همچنين مطالعه ما نشان می دهد که اين روش دارای پتانسیل بهتري برای افزایش تشخيص بيماري نسبت به روش تشخيصي توسط پدر و مادر مي باشد.

به منظور تأیید نتایج اين آزمون، محققان در نظر دارند اين آزمایش را بر روي تعداد بيشتري از شرکت کنندگان انجام دهند. با توجه به نتایج مثبت، آنها بر این باورند که استفاده از روش تشخيص حرکات چشم، یک روش مقرون به صرفه، دقیق و بسيار ساده برای تشخیص این بیماری است. همچنین می تواند بيمار را بعد از طي دوره درمان مورد بررسي قرار دهد، تا مشخص شود که آيا مراحل درماني موثر بوده اند يا خير؟

یافته های این پژوهش به صورت آنلاین در مجله آکادمی آمریکایی روانپزشکی کودک و نوجوان منتشر شده است.

منابع: کلینیک کلیولند، الزویر

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A