آیا استفاده گهگاهی از بنزین سوپر کمک می‌کند موتور خودروی شما تمیز بماند؟

Print Friendly, PDF & Email

شاید این پرسش برای شما عجیب به نظر برسد ، اما در واقع رانندگان زیادی هستند که گهگاهی یک باک بنزین سوپر می‌زنند و گمان می‌کنند با این کار کمک به تميز شدن موتور خودرویشان مي شود . آن‌ ها تصور می‌کنند یک باک بنزین سوپر که حاوی اکتان بیشتری نسبت به بنزین معمولی است از فرسودگی موتور جلوگیری می‌کند . شاید صرفا هزینه بیشتر بنزین سوپر باعث می‌شود این افراد چنین تصوری داشته باشند. اما در واقع تا حدودي اين تصور صحيح است.

بنزين سوپر در ظاهر فقط عدد اکتان بالاتري نسبت به بنزين معمولي دارد. در طراحی یک موتور خودرو که شامل فاکتورهایی مانند نسبت احتراق و دماى عملياتى می‌شود به مسئله ای به نام درجه‌ بندى اکتان نیز توجه می‌شود . شاید تصور کنید درجه‌ بندى اکتان به بنزین مربوط می‌شود ، اما خود موتور نیز این درجه بندی را دارد که براساس آن کمینه سطح اکتان که موتور برای عملکرد صحیح و مناسب لازم دارد را نشان می‌دهد .

یک موتور کمینه‌ ای از اکتان را لازم دارد تا ریپ نزند . ریپ زدن به دلیل احتراق کنترل‌ نشده سوخت در سیلندر اتفاق می‌افتد و ریپ زدن‌ های مکرر می‌ تواند به موتور آسیب جدی وارد کند . درجه‌ بندى اکتان در بنزین در واقع روشی برای نشان دادن سطح شاخص‌ های ضد ‌کوبش و ضد‌ ریپ آن است .

اگر خودروی شما مرتبا ریپ نمی‌ زند دلیلی ندارد که به دنبال بنزینی با اکتان بالاتر باشید . سطح شاخص‌ ضد ‌کوبش در بنزین معمولی برای موتور خودرو کاملا مناسب می‌باشد .

اما با بالا رفتن سن خودرو و براساس اینکه از خودرو چگونه استفاده شده ، ممکن است هر چهار تا شش سال به بنزینی با سطح بالاتری از اکتان احتیاج پیدا کند . این مسئله به این دلیل اتفاق می‌افتد که رسوبات کربن در سیلندرها نسبت احتراق را افزایش می‌ دهند و در نتیجه سطح اکتان مورد نیاز بالاتر می‌رود . احتمالا به یاد داريد، زمانی که خودرویتان نو بود ، با بنزین معمولی به خوبی کار می‌ کرده و با گذشت زمان خودرو شروع به ریپ زدن کرده ؛ بنابراین بنزین سوپر سوختی نیست که برای خودروی جدیدتان باشد بلکه به خودروی قدیمی‌ تان کمک می‌کند تا بهتر عمل کند .

البته بنزین سوپر جنبه‌ های تجاری دیگری نیز دارد . بنزین سوپر در بیشتر موارد ، افزودنی‌ هایی برای افزایش کیفیت دارد که در پالایشگاه به آن اضافه شده است . پالایشگاه‌ ها و تولید‌کنندگان معمولا ماهیت دقیق این افزودنی‌ ها را فاش نمی‌کنند ، اما اغلب شامل شوینده‌ ها و دیگر حلال‌ ها می‌شوند که کمک می‌کنند  اجزای سیستم سوخت‌ رسانی تمیز بمانند.

البته ياد آور مي شويم تنها استفاده يک باک آن هم شايد سالي يک يا دوبار نميتواند تاثير بسزايي داشته باشد، بلکه براي اينکه نتيجه بهتري حاصل شود بهتر است هر ۴ يا ۵ باک بنزين معمولي يک باک بنزين سوپر استفاده کنيد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A