امکان ساخت پهبادهاي مين ياب

Print Friendly, PDF & Email

بعد از هر جنگي خسارات آشکار و پنهان زيادي باقي مي ماند، از همه بدتر مي توان به حجم عظيمي از مين هاي کاشته شده در زمين هايي نام برد که معمولاً بيشترين قرباني را از افراد غير نظامي مي گيرند. تخمین زده مي شود که حدود ۱۱۰ میلیون مین در سراسر جهان کاشته شده است که روزانه بیش از ۷۰ نفر کشته و یا زخمی مي گيرد. در همين راستا محققان دانشگاه بریستول انگلستان در حال توسعه هواپيماهاي بدون سرنشيني هستند که مي تواند با تکنولوژي پيشرفته تصوير برداري مادون قرمز خود، عمليات کشف و پاکسازي ميدان هاي مين را تسريع بخشد.

بوجه اين تحقيق را يک موسسه خيريه تقبل کرده است، اولين نمونه از اين پهباد در اولدترافورد، زمين اختصاصي منچستر به پرواز در آمد. اين هواپيماي بدون سرنشين توانست در مدت کمتر از ۲ ساعت با تهيه نقشه ي کل زمين فوتبال و شناسايي موارد مشکوک، زمان قابل توجهي را بدست بياورد.

محققان تخمین می زنند که از بین بردن مین های کاشته شده در زمين که در سراسر جهان پراکنده شده اند، با استفاده از فن آوری های فعلی، حدود ۳۰ میلیارد دلار هزینه و بیش از ۱۰۰۰ سال طول مي کشد. در حالي که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین که مجهز به تکنولوژی تصویربرداری فراطیفی براي شناسایی سريع مين ها و مواد منفجره ي موجود در خاک طراحي شده اند اين زمان و هزينه بسيار کمتر خواهد شد.

 

مين ياب ۲

 

روش کار اين پهبادهاي مين ياب به اين صورت است که، آنها داراي دوربين هاي فوق پيشرفته اي هستند که توانايي تصوير برداري با استفاده از امواج مادون قرمز را دارند، وقتي از زمين هاي مورد نظر تصوير برداري مي کنند مي تواند گياهان را تشخيص دهند، اما مين هايي که در زمين کاشته شده اند، مواد شيميايي از آنها نشت مي کند که بر روي گياهان تأثير مي گذارد، همين اختلاف بين گياهان مناطق بدون مين و گياهاني که در کنار مين ها روئيده اند، بهترين علت شناسايي دقيق محل مين ها است.

البته شايد استفاده از اين روش براي مناطقي که داراي پوشش گياهي هستند موثر باشد و در مناطق بياباني کارايي چنداني نداشته باشد.

 

منبع: دانشگاه بریستول

 

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A