چرا وقتي جايمان عوض مي شود نمي توانيم راحت بخوابيم؟

Print Friendly, PDF & Email

دانشمندان آمریکایی توانستند راز اين مشکل را کشف کنند، در ادامه با ديجيت همراه باشيد.

به تازگي گروهي از محققان آمريکايي توانستند با بررسي خواب ۳۵ نفر از افرادي که در يک آزمايش شرکت کرده بودند، در طول يک هفته به اين زار پي ببرند که چرا وقتي جايمان عوض مي شود نمي توانيم راحت بخوابيم؟

نتایج اين تحقیقات نشان داد، دلیل اصلی بی خوابی یا بد خوابی افراد در مکان های جدید یا نا آشنا مربوط به فعاليت زياد بخش چپ مغز است. اين قسمت که در واقع نقش نگهبان را ايفا مي کند، هنگامي که فرد در يک محيط نا آشنا واقع مي شود براي مقابله با تهديدات احتمالي، تمامي اتفاقات اطراف را رصد مي کند، مثل نور ، صدا، حرکت که اين عامل باعث مي شود، افراد نتوانند در محيط هاي نا آشنا راحت بخوابند.

اين تحقيقات بر روي برخی موجودات ديگر از جمله دریازي ها و پرندگان نیز نشان داد، آنها نیز مانند انسان ها چنانچه در وضعیتی مشابه قرار گيرند، دچار اختلال خواب مي شوند.

نهنگ ها و دلفین ها نیز به هنگام خواب، یک طرف مغز آنها بیدار می ماند.

پروفسور یوکا ساساکی از دانشگاه براون نتایج تحقیقات خود را در این زمینه با انتشار مقاله ای در نشریه کورنت بیولوژی تشریح کرده است. این دانشمند ژاپني در تشریح دلیل بی خوابی در مکان های جدید این عارضه را به دلیل انعطاف پذیری فوق العاده مغز دانسته است.

از نظر پروفسور ساساکی انسان ها با تمرین می توانند یاد بگیرند که چگونه از شر این بی خوابی ها خلاص شوند و مغز خود را از حالت نگهبان شب درآورده تا بتوانند به خوابی راحت و عمیق بروند.

ساساکی به افرادی که اين مشکل را دارند توصیه کرده است، براي به حداقل رساندن اين مشکل، بالش خود را به همراه داشته باشند. از نظر پروفسور ساساکی کمکی که بالش فرد به خواب راحت در مکانی ناآشنا می کند این است که مغز را تا حدود زیادی اقناع می کند که در مکان ناآشنایی نیستیم.

منبع: سي ان ان

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A