بهترين روش ها براي شارژ باتري موبايل

Print Friendly, PDF & Email

يافته هاي اخير نشان مي دهد که شيوه هاي شارژ کردن باتري هاي ليتيومي بسيار فرق کرده است. شارژ کردن اصولي اين گونه باتري ها که در زندگي روزمره ما بيشتر در تلفن هاي بي سيم، نوت بوک و موبايل به کار مي روند، کمک زيادي به عمر طولاني آنها مي کند.

قبل از اين که شارژ گوشي شما کاملاً تمام شود بايد آن را شارژ کنيد که بهترين زمان وقتي است که درصد شارژ باتري شما عدد ۳۰% را نشان مي دهد.
زماني که شما پس از تخليه کامل شارژ باتري گوشي، آنرا به برق وصل مي کنيد براي رسيدن به شارژ کامل گوشي مدت زمان زيادي به برق متصل خواهد بود که اين زمان در حدود ۲ الي ۳ ساعت مي باشد که در اين مدت زمان طولاني ولتاژ زيادي به باتري وصل خواهد بود که باعث کاهش عمر باتري مي گردد. بنابراين بهتر است در طول مدت روز هر زمان که نمايشگر مصرف باتري درصد ۳۰% يا ۴۰% را نمايش داد اقدام به شارژ نماييد. به عبارت ديگر دو الي سه بار شارژ کردن کوتاه مدت در طول روز، بسيار بهتر از يک بار شارژ کامل دو ساعته بعد از تخليه کامل شارژ باتري است.

نکته بعدي اين است که باتري نبايد تا ۱۰۰% و به طور کامل شارژ شود چرا که مقدار ۲۰% درصد آخر يعني از ۸۰% تا ۱۰۰% فشار و ولتاژ بالايي به باتري وارد مي آورد که در درازمدت باعث استهلاک زودهنگام باتري خواهد شد. خوب است بدانيد که باتري هاي ليتيومي نيازي به شارژ ۱۰۰% ندارند و شارژ کردن گاه به گاهي آنها در طول روز بهترين شيوه است.

مورد ديگري که رعايت آن بسيار لازم است اين است که زماني که شارژ باتري شما به اتمام رسيد، ديگر نبايد به برق متصل بماند چرا که براي ۱۰۰% ماندن شارژ، جريان برق بارها و بارها روي باتري قطع و وصل مي شود که همين براي باتري مضر است و از طرفي دماي باتري نيز افزايش مي يابد که از عوامل تخريب باتري به حساب مي آيد.

خنک نگه داشتن باتري هاي ليتيومي يکي از عوامل بسيار مهم است. که با مدت زمان طولاني به برق ماندن براي شارژ کامل گرماي بوجود آمده عمر باتري را کوتاه مي کند. از طرفي بهتر است دستگاه را در محيط هاي گرم قرار ندهيد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A