از چراغ های روشنایی در روز يا همان دي لايت چه مي دانيد؟

Print Friendly, PDF & Email

شاید برای بسیاری از شما سوال پیش آمده باشد که چرا برخی از خودرو های جدید مجهز به نوعی از چراغ ها به نام چراغ های روشنایی در روز (دي لايت)شده اند و شرکت های مختلف در معرفی و رونمایی خودرو های جدیدشان تاکید بسیاری بر روی مجهز بودن آن ها به این تکنولوژی دارند.

البته جدا از استفاده از تکنولوژی ال ای دی برای چراغ های روشنایی در روز، خود چراغ های روشنایی در روز و یا روشن بودن چراغ خودروها در روز مساله چندان جدیدی نیست و از سال ها پیش در کشورهای چون آمریکا، آلمان و یا انگلیس مورد استفاده قرار گرفته است.

برای شروع بد نیست اشاره کنیم در کشوری چون امریکا که یکی از بازارهای بزرگ خودروی جهان به شمار می رود و به نوبه خود قوانین سفت و سختی برای تردد خودروها را دارد، امتیازهای ویژه ای به خودروهایی که دارای چراغ های روشنایی در روز هستند ارایه می شود؛ به عنوان مثال اگر خودرویی دارای این چراغ ها باشد و یا از سیستمی بهره ببرد که به محض روشن شدن خودرو چراغ های نور پایین، کوچک و یا چراغ های مخصوصی که برای استفاده در روز تعبیه شده اند را روشن کند، هزینه بیمه کمتری خواهد داشت.

شاید در ابتدا تصور کنید روشن بودن چراغ ها در روز چه مزیتی و چه کمکی می کند؟

در جواب این سوال باید قبل از هر چیزی اشاره کنیم که چراغ های روشنایی در روز برای جلب توجه عابران پیاده و یا راننده های دیگر است نه خود راننده خودرو! اگر به این مساله توجه کنیم تازه می توانیم متوجه اهمیت این چراغ ها شویم. اگر در خیابان های شهر به اندک خودروهایی که از این چراغ ها بهره می برند توجه کرده باشید خواهد دید که در میان تمام خودروهای عبوری چطور نظر و دقت شما را به خود جلب می کنند؛ دقیقا چیزی که طراحان این چراغ ها به دنبال آن بوده اند. یعنی جلب توجه راننده به حضور خودروی عبوری و رعایت مسائل ایمنی در حفظ فاصله و دیگر مسائل از آن.

بدنیست اشاره ای کنیم به حکایت نابینایی که با خود، فانوسی همراه داشت. فردی از او پرسید: تو که همه جا برایت تیره و تار است، چرا این فانوس را با خود به این سو و آن سو می بری؟ نابینا گفت: این فانوس نه از بهر خودم، بلکه از بهر کسانی چون تو است که با من برخورد نکنند!

لازم به ذکر است، روشن بودن اجباری چراغ ها از دهه های گذشته و در کشورهای اسکاندیناوی نظیر سوئد اجرا می شده و دلیل این امر هم مه الود بودن اغلب مناطق در این کشورها در روزهای زیادی از سال است. البته در این کشورها، قبلا وقتي هنوز از چراغ های ال ای دی در خودروها استفاده نمي شد، به محض باز کردن سويچ، چراغ های جلوبه روشن مي شدند ودائما روشن بودند.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از چراغ های روشنایی در روز می تواند تصادفات ناشی از بی توجهی عابران و رانندگان به خودروهای عبوری را تاحد قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A