ساخت لنز تماسي با قابليت ثبت وقايع توسط سوني

Print Friendly, PDF & Email

اگرچه توليد دستگاه های الکترونیکی در حال کم شدن هستند، اما ایده لنز تماسی هوشمند هنوز به نظر می رسد به طور گسترده بلند پروازانه باشد. در حال حاضر سونی پايش را فراتر گذاشته و لنز هاي تماسي را ثبت اختراع کرده، که توانايي فيلم برداري و عکاسي را فقط با يک پلک زدن به کاربر مي دهند. همچنين کاربر مي تواند فايلهاي ضبظ شده را به راحتي دوباره ببيند.

گوگل، سامسونگ و تعداد ديگري از پيشروان صنعت الکترونيک هم گروه های تحقیقاتی دارند تا بتوانند به اين تکنولوژي دست يابند و يا باعث پيشرفت محصولات خود شوند.

انگیزه ساخت چنين لنزهايي ابتدا توسط گوگل منتشر شد، توليد لنزهايي که بتوانند ميزان قند خون را مشخص کنند. و حالا واقعیت افزوده برای تقویت بینایی از طریق لنز تلسکوپی هدف توليد کنندگان اين گونه لنز هاي تماسي است. اما یک چیز مشترک در بين تمامي آنها این است که تمام نمونه ها در مراحل تست اولیه و یا مراحل طراحي قرار دارند.

هرچند درخواست حق ثبت اختراع سونی تغییر نمی کند، اما اين مسئله را آشکار می کند، یک برنامه جسورانه برای هوشمندتر کردن، و احتمالا ترسناک شدن، انسانها مي تواند باشد.

در میان سخت افزار تعبیه شده در لنز طراحي شده توسط سوني می تواند یک واحد ضبط تصویر، یک واحد کنترل اصلی، ماژول ذخیره سازی، آنتن و یک سنسور پیزوالکتریک را ديد.

لنز سوني ۲
سنسورهای پیزوالکتریک تشخيص مي دهند کاربر چه مدت پلک هایش بسته مي ماند. بنابر اين مي تواند تفاوت بين پلک زندن آگاهانه را از پلک زندن ناخودآگاه مشخص کند. با استفاده از همين روش تشخيص، یک مکانیسم کنترل ساده مي تواند گرفتن عکس و فیلم را تنها با يک چشم بر هم زدن انجام دهد.

در حالت معمول زمان يک پلک زدن چيزي بين ۰٫۲ تا ۰٫۴ ثانیه است، بنابراین اگر زمان يک پلک زدن بيش از اين مقدار باشد مثلاً بیش از ۰٫۵ ثانیه، اين پلک زدن آگاهانه مي شود.

توانايي فرستنده بی سیم امکان اتصال به گوشی های هوشمند، تبلت و یا کامپیوترهايي را که نزديک فرد هستند را دارد. این اتصال می تواند، از طریق القای الکترومغناطیسی، امواج رادیویی و یا تشدید میدان الکترومغناطیسی به دست بيايد. این لنز همچنین قادر به زوم و فوکوس اتوماتیک هستند.

به وضوح می شود یک مسير طولانی را در اين مسير ديد، فن آوری نظارتی که مي تواند تمامي وقايع را ثبت و ضبط کند. هرچند ممکن است که اين فناوري بسيار هيجان انگيز باشد، اما مي تواند بسيار ترسناک هم باشد!

 

منبع: ایالات متحده دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A