چکمه هاي پرنده!

Print Friendly, PDF & Email

چند هفته پس از انتشار یک ویدیو که به نظر می رسيد در آن فرانکی زاپاتا قهرمان جت اسکی در حال پرواز با يک هاوربرد است، در شبکه هاي اجتماعي بازتاب گسترده اي داشت. یک طرف در حیرت و شگفتی، طرف دیگر، از جعلی و تقلبي بودن آن مي گفتند. اما در آخرین روز ماه آوریل، فرانکي زاپاتا با انجام يک مسابقه در جنوب فرانسه به تمام اين بحث ها پايان داد.

فرانکي در اين آزمايش توانست بیش از ۲۸۰ متر از زمين بلند شود، تا رکورد بيشترين اوج را توسط هاوربرد به خود اختصاص دهد. او توانست با اين فلایبورد بیش از ۲ کیلومتر مسافت را طي کند و به مدت هفت دقیقه در حال پرواز باشد.

franky-zapata-interview-19

اين چکمه هاي پرنده که وزني حدود ۲۰ کيلوگرم دارد از فيبر کربن ساخته شده است. داراي چهار موتور جت با توان ۲۵۰ اسب بخار مي باشد که در يک محفظه آلومينويمي قرار گرفته اند. مخزن سوخت در يک کوله پشتي قرار دارد که عمل سوخت رساني توسط يک لوله انجام مي شود ( که خيلي خطر ناک است) و دو موتور در کناره با اندازه ۷۰ ميليمتر که توسط يک باتري تغذيه مي شود تا نيروي لازم براي تغيير مسير را تأمين کند. کار کنترل و ثبات را يک کامپيوتر توسط يک الگوريتم اختصاصي انجام مي دهد که کنترل موتور ها را بر عهده دارد تا اين مجموعه در هوا ثابت بماند.

franky-zapata-interview-7

در آخر هم يک کنترلر بي سيم است که با فشار بر روي شاسي آن شروع به پرواز مي کند. درون اين کنترلر ژيروسکوپي قرار دارد که مي توان با حرکت به چپ و راست جهت حرکت را تغيير داد. البته مي توان با استفاده از وزن بدن نيز اين کار را انجام داد. مانند هاوربرد هاي ديگر با اين توفاوت که در اين حال شما در حال پرواز هستيد.

 

منبع: Zapata Racing

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “چکمه هاي پرنده!

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A