پوست دوم نامرئی، مانند ژل برای صاف کردن چین و چروک استفاده می شود

Print Friendly, PDF & Email

چگونه مي شود بدون استفاده از اعمال جراحي و يا محصولات آرايشي بتوان پوستي صاف و بدون چين چروک داشت، و يا در مقابل اثرات نور خورشيد محافظت کرد؟ و حالا يک پوشش پليميري نامرئي جديد توسط محققان دانشگاه MIT ساخته شده که مي تواند يک راه کار جديد براي درمان چين و چروک، محافظت از پوست و يا براي درمان بيماري هايي چون اگزما و رساندن آرام دارو به پوست استفاده کرد.

اين پليمر به عنوان یک پوست دوم، در دو مرحله اعمال می شود. ساختار شیمیایی آن به نام سیلوکسان است که از تناوب اتم سیلیکون و اکسیژن ساخته شده است، از اين پليمر برای اولین بار در کرم هاي روشن کننده استفاده شد. تا بر روی پوست قرار گيرد. سپس یک کاتالیزور به نام پلاتینیوم بر روي آن قرار مي گيرد تا تبدیل به سیلوکسان و یک لایه کراس لینک پلیمری به نام (XPL) شود.

پوست
ماده بدست آمده کاملاً نامرئی است و دارای خواص الاستیک بسیار شبیه به پوست سالم و جوان انسان است. در يک آزمایش، محققان از XPL به شکل ورقه هايي زیر چشم استفاده کردند. آنها دریافتند که اين مواد باعث کشيده شدن پوست شده تا چروک را برطرف کند. اين ماده مي تواند تا ۲۴ ساعت بر روي پوست باقی مانده است.

در آزمایشی دیگر، محققان خواص مرطوب کنندگي پوست دوم خود را مورد آزمایش قرار دادند. آنها دریافتند دو ساعت پس استفاده از XPL ، آب، بیشتري در پوست مورد آزمايش که با يک مرطوب کننده تجاری پوشانده شده حفظ شده است. در اين آزمايش در پوست ديگري که با ژل نفت خام پوشانده شده بود براي جلوگيري از خشک شدن، در دو ساعت اول مانند XPL عمل کرد، اما پس از ۲۴ ساعت، پوستي که با XPL پوشانده شده بود، رطوبت بيشتري داشت.

هیچ یک از شرکت کنندگان در اين آزمايش که با همکاری بیمارستان عمومی ماساچوست، و شرکت OLIVO که در آزمایشگاه مراقبت از پوست و مو برگزار شده بود، دچار التهاب پوستي نشدند.

آزمایشگاه OLIVO در حال حاضر بر روي تجهیز اين پوست مصنوعي با دارو هايي که براي درمان بيماري هايي چون اگزما استفاده مي شود کار مي کند. محققان می گویند: اين پوست همچنين می توان راهي براي حفاظت طولانی مدت ار نور ماوراء بنفش بر روي پوست داشته باشد.

دانیل اندرسون، استادیار دانشکده دانشگاه MIT و مهندس شیمی مي گويد: “این لایه نامرئی می تواند یک مانع بزرگ براي استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی باشد که معولاٌ با عوارضي جانبي همراه هستند، و به طور خاص مي تواند، ارائه یک راه حل براي رساندن دارو به محلی خاص بر روي پوست باشد.

این تحقیق در مجله Nature Materials به چاپ رسيده است.

منبع: MIT

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A