مقايسه برترين گوشي هاي هوشمند ۲۰۱۶ با هم

Print Friendly, PDF & Email

براي خريد يک گوشي جدید فقط مقايسه بين يک يا دو مدل نمي تواند انتخاب مناسبي را در بر داشته باشد، مطمئناً سامسونگ و اپل جزء برترين ها هستند، اما هميشه هم بهترین گوشی ها را توليد نمي کنند. شرکت هاي ديگري هم هستند که کارهاي متفاوتي را ارائه مي دهند، اما بهترین گوشی های هوشمند ۲۰۱۶ که تا کنون وارد بازار شده اند، در اينجا مقايسه اي بين برترين مدل ها از ميان هشت توليد کننده سرآمد دنياي گوشي هاي هوشمند انجام داده ايم که مي تواند کمک شاياني به خريداران براي تصميم گيري بهتري براي خريد داشته باشد. در ادامه با ديجيت همراه باشيد…

اين هشت مدل عبارت اند از:

  1. HTC 10
  2. Samsung Galaxy S7
  3. Apple iPhone 6s
  4. Samsung Galaxy S7 edge
  5. Apple iPhone 6s Plus
  6. LG G5
  7. Huawei/Google Nexus 6P
  8. Apple iPhone SE

 

 

اندازه

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲

یکی از مواردي که مانند دیگران نیست، آیفون ۶S است که دقیقا یک تلفن بزرگ بحساب مي آيد، در مقابل آیفون SE که خيلي کوچک است. حرکت به سمت گوشي هاي هوشمند بزرگ از چهار یا پنج سال پیش آغاز شد، زمانی که داشتن يک تلفن همراه کوچک در کنار يک تبلت بزرگ هزينه دوبرابري براي کاربران در بر داشت. در واقع گوشي هاي هوشمند بزرگتر عملاً کار هر دو دستگاه را انجام مي دهد.

به درستي استفاده از گوشي هاي کوچکتر مزاياي زيادي از جمله کارکردن با يک دست، به راحتي در جيب جا شدن  را دارند، اما بيشتر کاربران ترجيح مي دهند از گوشي هاي با صفحه بزرگتر استفاده کنند.

در اين ميان اندازه ۵ تا ۵٫۵ اينچ بهترين سايز را دارد، که تمامي نيازهاي کاربران را تأمين مي کند.

 

وزن

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴

در ميان اين گروه بازهم بيشترين و کمترين مقدار وزن مربوط به آيفون است. آيفون ۶S سنگين ترين و آیفون SE سبکترين. در مورد بقيه تقريباً هم وزند هستند.

 

جنس مواد سازنده

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۶

 

تمامي شرکت کنندگان داراي بدنه اي از جنس آلومينيوم هستند، و فقط در مدل هاي سامسونگ ترکيب آلومينوم و شيشه جديدتر است.

 

رنگبندي

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۷

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۸

بيشتر شرکت کنندگان حق انتخاب رنگ به کاربران خود مي دهند، اما يادمان باشد، محدوديت هايي در انتخاب براي مدلهايي چون HTC وجود دارد.

 

 

اندازه صفحه نمايش

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۰

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۹

نکسوس ۶P دارای بزرگترین صفحه نمایش در این گروه مي باشد، تقريباً دو برابر نمايشگر آی فون SE.

 

کیفیت نمایش

 

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۲

 

اپل تنها شرکت کننده در اين آزمون است که از تکنولوژي ۴K Quad HD استفاده نمي کند. اما نمي توان اين واقعيت را ناديده گرفت با توجه به اينکه صفحه نمایش آی فون تراکم پیکسل کمتري دارد، هنوز هم دراري بهترين زاويه ديد، رنگ و روشنايي است.

 

نوع نمایشگر

 

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۳

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۴

 

IPS در مقابل AMOLED تقسیم بندي امروزه نمايشگرها، ۵ به ۳ نمايشگر هاي IPS جلو هستند. ميتوانيد تفاوتهاي اين دو را در اين مقاله مشاهده بفرمائيد.

 

نمایشگر حساس به فشار

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۶

تاچ ۳D اپل امکاناتي را در اختيار کاربر قرار مي دهد که با توجه به سيستم عامل، برخی از کلید های میانبر مناسب برای iOS را با ميزان مشخصي از فشار بر روي نمايشگر، به محتواي تنظيم شده دسترسي داشته باشد.

واقعیت این است که اين قابليت به سرعت فراموش مي شود وقتي که با گوشی های دیگر کار مي کنيد، هر چند، امکان جالبي است که ديگر شرکت کنندگان از آن بي نصيب هستند.

 

نمايش اطلاعات در صفحه نمایش

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۷

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۶
در اين ميان تنها سامسونگ و LG به شما گزینه داشتن اطلاعات را همیشه در صفحه نمایش مي دهند. اطلاعات ضروری مانند زمان، تاریخ و تعداد پیام های متنی بر روی صفحه بصورت صورت کمرنگ زماني که صفحه خاموش است نمايش داده مي شود.

 

صفحه نمایش منحنی

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۱۹

 

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۰
صفحه نمایش منحنی فقط در سامسونگ گلکسي edge S7 مي باشد. اين ارث که در مدلهاي S6 edge Plus, S6 edge و Note edge وجود داشته همچنان نقطه قوتي براي تبليغات سامسونگ است.

 

ماژولار بودن

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۲

LG با يک چرخش برای شرکت در نبرد تنگاتنگ بين بزرگان، قابلیت های ماژولار G5 را معرفي کرد. امکاني که به کاربر اجازه تغيير در سخت افزارهاي گوشي با توجه به خواست خود مي دهد. جایگزینی ماژول دوربین عکاسی با کنترل های فیزیکی، یک پخش کننده صوتی Hi-Fi و یا یک باتری یدکی از قابليت هاي ماژولار است.

خب، تلفن ماژولار ممکن است روزي مورد نياز باشد، اما تلاش های اولیه LG در اين ضمينه خيلي موفق نبوده است. يک احساس غلط انداز بیش از آنکه واقعا نوآورانه باشد.

توليد کنندگان ديگر هم به عنوان ویژگی های انقلابی براي گوشی هوشمند خود مواردي را بيان مي کنند مانند صفحه نمایش منحنی سامسونگ و يا حتی ۳D لمسی اپل .

 

 

باتري

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۶

در مقايسه ما، LG G5، گلکسي S7 و گلکسي edge S7 و HTC 10 به ترتيب بهترین عمر باتری را در شرايط يکسان داشتند.

 

شارژ سريع

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۷

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۸

شارژ سریع را می توان یک مزیت بزرگ برای صاحبان گوشی های آندروید دانست. کافيست شارژ سریع را فعال کنید، تا به يک چشم بر هم زدن گوشي شما شارژ شود خيلي سریع تر از گوشي هاي اپل.

 

شارژ بيسيم

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۲۹

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۰

در این دسته، تنها پرچمداران سامسونگ قابلیت شارژ بی سیم را دارند.

 

 

باتری قابل جابجایی

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۲
این کمی کنایه آمیز است، امکاني که در گذشته نه چندان دور در تمامي گوشي وجود داشت، حالا جزء قابليتهايي عنوان مي شود که با سر و صدا تبليغش مي کنند. هرچند که در G5 اين قابليت وجود دارد ولي بهتر بود زمان تعويض باتري احتياج به خاموش کردن گوشي نبود، در آن صورت يک قابليت چشمگير مي شد.

 

کيفيت دوربین

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۳

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۴

اعداد در این آزمايش خيلي مهم نيستند و با وضوح بالاتر هیچ رابطه اي ندارند. بر اساس آزمايش ما در شرايط يکسان، کيفيت دوربين HTC 10 و گلکسی S7 / S7 بهترین است.

 

اندازه دیافراگم دوربین (عقب)

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۶

هرچه ديافراگم گسترده تر، عکاسی بهتر در نور کم. در اين ميان هردو مدل گلکسي S7 و HTC 10 عکسهاي بهتري را توانستند در نور کم بگيرند.

 

لرزه گير دست در عکاسي OIS

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۷

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۸

همه به جز آیفون ۶s و SE، همراه با نکسوس ۶P دارای تثبیت کننده نوري تصویر هستند برای کمک به گرفتن لرزش دست. البته از معدود اختلافات داخلی بین ۶s و ۶s پلاس، همين مورد است.

ستاره در کنار HTC 10 به دلیل آن است اين امکان علاوه بر دوربين پشتي براي دوربين سلفي جلو هم فعال است. 

 

پردازنده

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۳۹

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۰

تمام هشت تلفن شرکت کننده بسيار سریع عمل مي کنند در تمامي موارد. تلفن های ۲۰۱۶ آندروید از Snapdragon 820 استفاده مي کنند، اپل همچنان از تراشه A9 و نکسوس ۶P هم که کمي قديمي تر است از Snapdragon 810 استفاده مي کند که هنوز هم سريع مي باشد.

 

ميزان رم

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۲

 

در اين ميان گوشي هاي اپل در حالي که تنها ۲ گیگابایت حافظه رم دارند، ولي به دليل عملکرد خوب iOS در مدیریت حافظه، بسيار عالي عمل مي کنند.

 

فضاي ذخيره سازي

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۳

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۴

اپل هنوز هم مجازات بی رحمانه و غیر معمولي را براي مشتریان خود با ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی دارد. البته اين مقدار چند سال پیش خوب بود، اما با توجه به اندازه برنامه ها، عکس ها و فیلم هايي که امروزه کاربران مي گيرند اين مقدار بسيار کم است.

 

پشتيباني از micro SD

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۶

بدتر از این واقعیت در مورد گوشي هاي اپل نيست که درگاه MicroSD ندارند، بنابراین حافظه داخلی همه همانچيزي است که از ابتدا وجود دارد. در مورد HTC – سامسونگ و ال جی همه از حافظه ميکر براي ذخیره سازی استفاده مي کنند که تا ۲ TB قابل ارتقا مي باشد.

اما در HTC 10، شما می توانید با استفاده از قابليت Adoptable اين حافظه داخلي را مانند حافظه داخلي استفاده کنيد. 

 

حسگر اثر انگشت

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۷

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۸

هنگامی که آیفون ۵s اپل در اواخر سال ۲۰۱۳ وارد بازار شد، اولین گوشی با یک سنسور اثر انگشت بود. در اینجا بعد از دو و نیم سال، این یک ویژگی استاندارد در تمام پرچمداران بالا است. در G5 و نکسوس ۶P اين سنسور در پشت دستگاه قرار دارد. هر چند در بقیه، در جلو و در زیر صفحه نمایش قرار دارد.

 

مقاومت در برابر آبتلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۴۹

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۰
هر دو مدل گلکسي، تنها توانايي مقاومت در برابر آب را دارند و مي توانند زير آب قرار گرفته و کار کنند. در گوشی HTC 10 نيز مي تواند در برابر گرد غبار و اسپری آب مقاومت کند.

 

سيستم عامل

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۳ تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۴

تمام گوشی های آندروید از اندروید باد صبا يا مارشمالو استفاده مي کنند البته سفارشي شده توسط سازندگان گوشي، هر سه مدل آیفون هم از iOS 9 استفاده مي کنند.

 

زمان ارائه/ قيمت

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۱

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۲
گوشي هاي اچ تی سی ۱۰ هردو مدل گلکسي و LG G5 در سال ۲۰۱۶ ارائه شده اند، آیفون SE هم در سال ۲۰۱۶ ارائه شد ولي از لحاظ فنی یک آی فون جدید نيست، بلکه بیشتر شبیه به تلفن به روز شده است. مدل هاي ديگر همه در سال ۲۰۱۵ با چند ماه اختلاف ارائه شده اند که البته قرار است مدل هاي جديد آیفون و Nexus در نیمه دوم این سال وارد بازار شوند.

 

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۵

تلفن هاي هوشمند ۲۰۱۶ - ۵۶

از لحاظ قيمت کمترين را آي فون SE دارد و سامسونگ GS7 edge با بيشتري قيمت صدر نشين است.

نتيجه گيري کلي:

از نظر ما اگر بخواهید، بهترین مدل در بين اين هشت گوشي هوشمند را انتخاب کنيد، مي توان HTC 10 را نام برد، هرچند که نمي توان به سادگي از کنار گوشي هاي سامسونگ گذشت.

نکسوس ۶P با توجه به اينکه يکسال از ورودش ميگذرد، هنوز یک گوشي ارزشمند است، با قيمت وکارايي خوب. در اين ميان اگر اندازه کوچک آي فون SE برايتان اهميت ندارد، با توجه به قيمت مي تواند بهترين گزينه باشد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A