آیا هک تلگرام یا دیگر شبکه ها اجتماعي امکانپذیر است؟

Print Friendly, PDF & Email

در تازه‌ ترین شایعه‌ ای که توسط یک فایل صوتی پخش شده و دست به دست می‌ شود، شخصي ادعا می‌ کند که تلگرام یکی از دوستان نزدیک خود را تنها با کپی یک کد عددی هک کرده است، و سعی به هشدار دادن به کاربران دیگر با تشریح این موضوع دارد تا بتوانيد جلوي هک شدن تلگرام خود را بگيريد.

اما آیا به راستی نیازی به هشدار در این رابطه هست؟ آیا واقعا روشی که در این فایل صوتی به آن اشاره می‌ شود امکان‌ پذیر است؟ روشی که این شخص به آن اشاره می‌ کند و مدعی است که تلگرام دوستان او با این روش هک شده به این صورت است که یک شخص (غریبه یا حتی یک دوست) با بهانه‌ ی اینکه توسط تلگرام شما ریپورت شده است برای اینکه رفع ریپورت شود یک کد عددی را به شما ارسال می‌ کند و از شما می‌ خواهد که همان کد را کپی کرده و مجددا برای او ارسال کنید. این شخص تاکید می‌ کند که این کد ارتباطی به کد ارسال شده توسط تلگرام برای ورود به اکانت ندارد.

اگر شما نیز با خواندن این مطلب، یا شنیدن فایل صوتی آن مانند این شخص نگران شده‌ اید باید توجه شما را به چند نکته جلب کنیم.

  • نکته‌ی اول

این موضوع نه تنها صحت ندارد بلکه به نوعی غیر ممکن است. تنها کمی آگاهی از مسائل تخصصی و امنیت محتوا کافی است تا متوجه شویم که چنین موضوعی از ریشه غلط است و نمی‌ تواند صحت داشته باشد

  • نکته‌ی دوم

شایعات زیاد در مورد تلگرام بسیار عجیب است که احتمالا این موضوع به دلیل تعداد مخاطبان چند ۱۰ میلیونی تلگرام در ایران است که شایعه‌ های آن نیز به نسبت مخاطبان آن بیشتر از اپلیکیشن‌ های دیگر است. در هر صورت خوشبختانه تلگرام یکی از امن‌ ترین راه‌ های ارتباطی است.

  • نکته‌ی سوم:

نکته‌ی سومی که باید برای چندمین بار به آن اشاره کنیم نوش داروی غیر قابل نفوذ تلگرام است که متاسفانه هنوز بسیاری از کاربران به آن بی‌ توجه هستند. این نوش دارو که با عنوان Two Step Verification در تنظیمات تلگرام قرار دارد می‌ تواند یک رمز عبور روی اکانت شما تنظیم کند تا حتی اگر فردی به هر طریق به کد ورودی تلگرام شما دسترسی پیدا کرد به بن بست بزرگی یعنی رمز عبور برخورد کند. درواقع کاربران می‌ توانند با فعالسازی این ویژگی یک بار برای همیشه خیال خود را در رابطه با هر شایعه‌ ای که در باره‌ ی هک تلگرام منتشر می‌ شود راحت کنند.

یک جستجوی ساده در گوگل کافی است تا با انبوهی از فریب‌ های تبلیغاتی مختلف برای هک تلگرام مواجه شوید. از اینکه تمام این روش‌ ها تنها یک فریب تبلیغاتی بوده و چیزی جز سوء استفاده از اعتماد شخص مورد نظر و برداشتن کد ارسالی تلگرام از گوشی او نیست بگذریم.

اما حتی اگر یک روزی فرد بسیار متخصصی (که مطمئن باشید فروشندگان اینترنتی جزو این افراد نخواهند بود) پیدا شود که مانند باگ SS7 موفق به دسترسی از راه دور به کد ارسالی تلگرام شود، فعال بودن سپر دفاعی تلگرام یعنی Two Step Verification به طور کامل نفوذ آن شخص را با شکست مواجه می‌ کند.

سخن پایانی:

ذکر اين نکته ضروريست که توجه داشته باشيم، اينکه بخواهيم به طور حتم بيان کنيم يک ابزار، يا يک پسورد کامل بوده و هيچ روشي براي باز کردن آن وجود ندارد، کمي احمقانه است، زيرا هميشه هر رمز و قفلي که يک انسان مي سازد، انسان ديگري مي تواند آن را باز کند، بنابراين رعايت کردن نکات ساده اي که اغلب سازندگان اين گونه اپليکيشن ها براي حفظ امنيت کاربران عنوان مي کنند، ساده ترين راه براي جلوگيري از مورد سوء استفاده قرارگرفتن توسط شيادان و هکر ها مي باشد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A