ساخت کشتي باري رباتيک رولز رويس تا سال ۲۰۲۰

Print Friendly, PDF & Email

در سال ۲۰۱۴ رولز رویس از ايده ساخت کشتي باري رباتیک در آینده نه چندان دور خبر داده بود که حالا عنوان کرده است اين وعده تا سال ۲۰۲۰ به واقعيت خواهد پيوست. و حالا در هفته جاري و در سمپوزیوم فناوری ۲۰۱۶ آمستردام رولز رولس از اين کشتي رباتيک پرده برداري کرد. کشتي که با استفاده از نرم افزار پیشرفته (AAWA) کنترل و به حرکت در مي آيد، بدون خدمه بوده و تنها با کمک کامپوتر توسط اپراتور ها از ساحل کنترل مي شود.

در نگاه اول شبه به يک نهنگ غول پيکر است، که با موتور هاي سازگار با محيط زيستي که دارد، بسيار بيصدا در آب حرکت مي کند.

اما اينکه رويز رويس چگونه به اين فناوري دست يافته بايد از همکاري نزديک با  Finferries، ESL ، دانشگاه فن آوری تامپر، و Bright house نام برد. در واقع AAWA بخشی از یک پروژه ۶٫۶ میلیون يورويي است که از سال ۲۰۱۷ اجرا می شود، براي شناسایی نقاط ضعف و مشکلات احتملالي، که ممکن است در هنگام کار بوجود بيايد.

نکته کلیدی که در مورد اين نوع از کشتي هايي که در آينده همه گير خواهند شد، امنيت و کارايي چنين سيستم هايي است، و مطمئناً به مرور زمان فناوري اين نوع کشتي ها پيشرفت هاي زيادي خواهد کرد.

از مواردي که در تمامي اين نوع از کشتي هاي خودران يکسان خواهد بود، وجود انواع حسگرها و سسنسورهايي است که بتواند موقعيت و شرايط خود را با توجه به محيط تشخيص داده و تصميم گيري نهاي توسط کامپيوتر گرفته شود. از جمله اين سنسورها مي توان به دوربین، سیستم های مادون قرمز، رادار، نرم افزار لیدار، میکروفون، سونار، و GPS اشاره کرد.

اما چرا رفتن به اين سو به نظر اجباري مي آيد؟ علت آن مزاياي استفاده از چنين فناوري هايي است که از جمله آن مي توان به نداشتن خدمه و مشکلات و هزينه هاي آن، مقرون بصرفه تر، داشتن فضاي بار بزرگتر و از همه مهم تر جلوگيري از خطاهاي انساني که بيشترين خسارت ها را شامل مي شود.

اسکار ليواندر معاون بخش نوآوري رولز رویس مي گويد:”این اتفاق بالاخره خواهد افتاد چه توسط شرکت رويز رويس و يا هر شرکت ديگري و جهان نياز به اين فناوري دارد، فناوري کشتي هاي خودران که به صورت مستقل عمل کرده و وظيفه حمل بار را بر عهده خواهند گرفت و ما در پروژه AAWA در حال آزمایش تمامي شرايط پيش آمده براي حسگرها در طیف وسیعی از شرایط عملیاتی و آب و هوایی در فنلاند هستيم. و یک سیستم کنترل کشتی خودران جهت شبیه سازی اين شرايط که اجازه می دهد رفتار سیستم های ارتباطی کاملاً مورد بررسی قرار گیرند.”

با اين حال هنوز جداي از مسائل فني، مسائل حقوقي ديگري هم در مورد کشتي هاي خودران است که هنوز پاسخ مناسبي براي آنها وجود ندارد.

يکي از مسائلي که از لحاظ قانوني هنوز حل نشده در مورد کشتي هاي خودران، پذيرش مسئوليت در هنگام بروز حادثه است؟ چگونگي کمک اين نوع از کشتي ها به ديگر کشتي هاي دچار سانحه شده؟و…

برای پاسخ به این پرسش ها و به منظور توسعه فنی، حقوقی، و مشخصات ایمنی، AAWA تا آخر سال آينده فرصت خواسته است.

منبع: Rolls-Royce

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A