مقايسه سرعت اینترنت در ایران و همسایگانش

Print Friendly, PDF & Email

بر اساس اطلاعات منتشر شده متوسط سرعت اینترنت در بين کشور هاي همسايه ايران، ایران جایگاه نامناسبی در میان همسایگان خاکی و آبی دارد و تنها از سه کشور در شرق و شمال شرق خود سرعت متوسط بالاتری دارد.

طبق این آمار روسیه همسایه‌ ی آبی ایران با متوسط سرعت اینترنت ۱۲.۱ مگابیت بر ثانیه بهترین وضعیت را در میان همسایگان کشورمان دارد. بعد از روسیه، دو همسایه‌ ی آبی دیگر کشورمان که در خلیج فارس حضور دارند یعنی امارات و قطر به ترتیب با متوسط سرعت ۸.۷ و ۸.۳ مگابیت بر ثانیه دیگر همسایگان پر سرعت کشورمان هستند.

بر همين اساس متوسط سرعت اینترنت در کشورمان ۳.۵ مگابیت بر ثانیه است. دقت کنید این متوسط سرعت کلیه اشتراک‌ ها و کاربران است و شامل اینترنت‌ های سازمانی، ADSL خانگی، وایرلس، اختصاصی، وایمکس و اینترنت موبایل می‌ شود. به همین دلیل ممکن است سرعت متوسط کاربران خانگی کمتر از این یا سرعت متوسط اینترنت کاربران اینترنت موبایل و اینترنت سازمانی بالاتر از این عدد شود. پس نمی‌ توان عدد ۳.۵ مگابیت بر ثانیه را دور از واقعیت یا غیر حقیقی دانست.

نکته‌ جالب در این جدول سرعت اینترنت عراق است که با ۳.۷ مگابیت بر ثانیه بالاتر از این است در حالی‌ که این کشور سالها درگیر جنگ‌ های مختلف بوده و برخی از زیرساخت‌ هایش به تدریج ویران شده است.

این آمار مربوط به فصل اول سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی ۱۱ دی ۱۳۹۴ تا ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ است.

 1. روسیه۱۲.۱ مگابیت بر ثانیه
 2. امارات۸.۷ مگابیت بر ثانیه
 3. قطر۸.۳ مگابیت بر ثانیه
 4. ترکیه۷.۲ مگابیت بر ثانیه
 5. کویت۶.۵ مگابیت بر ثانیه
 6. بحرین۵.۲ مگابیت بر ثانیه
 7. عربستان۴.۶ مگابیت بر ثانیه
 8. ارمنستان۴.۴ مگابیت بر ثانیه
 9. آذربایجان۴.۴ مگابیت بر ثانیه
 10. عمان۳.۹ مگابیت بر ثانیه
 11. عراق۳.۷ مگابیت بر ثانیه
 12. ایران۳.۵ مگابیت بر ثانیه
 13. ترکمنستان۳.۱ مگابیت بر ثانیه
 14. پاکستان۲.۵ مگابیت بر ثانیه
 15. افغانستان۱.۳ مگابیت بر ثانیه

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A