جلوگيري از هوس خوردن غذاهاي پرکالري!

Print Friendly, PDF & Email

اگر نمي توانيد جلوي هوس خود برای خوردن يک پیراشکی يا همبرگر و يا يک پیتزا را بگيريد، به تازگي گروهي از دانشمندان توانسته اند عامل اصلی اين هوس را پيدا کنند و جلوي آنرا بگيرند با استفاده از یک مکمل جدید که بر اساس باکتریهای روده ساخته شده است. اين مکمل سرکوب کننده اشتها توسط دانشمنداني از انگلستان و اسکاتلند، با نام استر اینولین – پروپیونات ساخته شده که مي تواند هوس خوردن مواد غذایی با کالری بالا را تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که از نام آن پیداست، اینولین – پروپیونات، مکملي است که از یک نوع فیبر به نام اینولین و پروپیونات که در واقع اين ترکیب مولکولی توسط روده توليد مي شود بدست آمده است که مي تواند سیگنالي را به مغز فرد بفرستد تا احساس سيري کند.

اين تيم تحقيقاتي از کالج امپریال در لندن و دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند دريافتند، هضم اینولین و به دنبال آن انتشار پروپیونات باعث مي شود اشتها سرکوب شود و فرد احساس سيري کند. اما آنها  کشف کرند که خوردن اینولین – پروپیونات منجر به آزاد شدن پروپیونات بیشتري در روده مي شود که اینولین به تنهایی قادر به چنين کاري نيست، در نتیجه اثر بیشتری بر اشتها و کاهش وزن دارد.

دانشمندان براي انجام آزمايش و بدست آوردن داده هاي دقيق برای مطالعه مکمل، از دو گروه داوطلب استفاده کردند. به گروه اول از داوطلبان یک میلک شیک خوشمزه حاوی دو مکمل جدید و یا یک دوز ساده از اینولین دادند.

و به گروه دوم یک کاسه بزرگ ماکارونی با سس گوجه فرنگی که هرچقدر مي خواند بخورند تا احساس رضایت و سيري به آنها دست بدهد.

سپس از آنها اسکن MRI مغز گرفته شد در حالي  که تصاویری از غذاهای مختلف هوس انگيز را نشانشان مي دادند.

نتيجه آزمايش مشخص کرد داوطلبانی که مکمل جدید را خورده بودند، با ديدن عکسها مغزشان فعالیت کمتری در بخش های مرتبط با هوس خوردن غذا نشان داد. حتي ميزان راي اين داوطلبان به غذاهاي پر کالري نيز بسيار پايين تر بود.

اما گروه دوم مغزشان همچنان به غذاهاي پرکالري واکنش نشان مي داد.

استاد گری فراست نویسنده ارشد این مطالعه مي گويد” “یافته های قبلی ما نشان داد که افرادی که این ماده را خوردند وزنشان کمتر شده است.”

محققان معتقدند که باکتری های روده برخی از افراد به طور طبیعی پروپیونات بیشتري توليد مي کنند، که ممکن است توضیح دهد چرا برخی از مردم به نظر می رسد به طور طبیعی وزن کمتري از دیگران دارند.

بنابراين شايد با اضافه کردن استر اینولین – پروپیونات به غذای افراد بتوان جلوگیری از افزایش وزن بکند و باعث کاهش اشتها براي خوردن مواد غذایی پرکالری شود.

میکروب های موجود در روده ما همچنین می توانند نقش بزرگی در کنترل اشتها وقتي بسیار گرسنه هستيم داشته باشد. با توجه به مطالعات منتشر شده در سال گذشته مي توان نشان داد که میکروبهای روده تولید شده توسط باکتری E.coli می توانند هوس غذا خوردن در موش ها را کنترل کند.

محققان دريافتند که باکتری E.coli پس از ۲۰ دقيقه شروع به تولید پروتئیني مي کند که باعث احساس سيري مي شود، اين زمان همان مقداري است که فرد در هنگام غذا خوردن احساس سيري مي کند.

امام صادق (ع): غذا خوردن را طولاني كنيد، زيرا لحظات آن از عمرتان محسوب نمي شود. (سفينه البحار ،جلد ۱،صفحه ۲۷)

این مطالعه در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است.

منبع: امپریال کالج لندن

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A