موفقيت دانشمندان براي درمان بيماري آب سياه در موشها

Print Friendly, PDF & Email

گروهی از محققان در کالیفرنیا راهي را براي درمان بيماري آب سياه در موش ها يافتند که با اجراي آن توانستند بخشی از بینایی را در موش ها به دست آورند. آب سیاه حدود ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا ساخته و در حال حاضر هیچ درمانی براي آن وجود ندارد. افراد مبتلا به این بیماری آب سياه، عصب بینایی – آکسون و سلول های گانگلیونی شبکیه شان  آسیب دیده و یا قطع شده است.

سلول های گانگلیونی، به طور خلاصه، فرآیند آنچه که باعث ديدن ما مي شوند و مسئوليت انتقال تصاویر به مغز را دارا هستند. درواقع مي توان اينگونه تصور کرد که آکسون، خود سلول های عصبی نازکي است که می تواند به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتيمتر برسند، و به عنوان يک سیم اتصال بين چشم و مغز عمل کنند. مشکلي که وجود دارد اين است که آکسون ها در انسانهاي بالغ (و موش، ظاهرا) قابل بازسازی نیستند، و در واقع اين تیم تحقيقاتي به دنبال پیدا کردن راهي براي رشد دوباره آکسون ها مي باشند.

براي انجام اين کار از دو روش مختلف استفاده شده است. ابتدا چشم موش مورد آزمايش را بسته و سپس با يک محرک نوري شديد تحريک مي کنند. اين عمل براي ساختن شبکه سياه و سفيد، در چشم موش دائماً تکرار مي شود. آنها همچنین با استفاده از مواد شیمیایی خاصي که منجر به فعال کردن دوباره مسیر از کار افتاده mTor مي شود باعث برهمکنش های مولکولی شده که موجب افزایش رشد سلول های گانگلیونی مي شود.

شايد تکنیک های متفاوت زیادی وجود داشته باشند که بتوان اين کار را انجام داد، اما دانشمندان دریافتند که ترکیب هر دو تکنيک ذکر شده منجر به رشد «شمار قابل توجهی از آکسون” پس از سه هفته شده است و موش توانسته تصویري از یک دایره در حال گسترش را با چشم خود ببيند.

هرچند که فرايند اين بازسازي زمان طولاني را شامل مي شود و ممکن است براي بيماران قابل تحمل نباشد، اما در حال حاضر تنها راهي است که اين گونه بيماران بتوانند دوباره بينايي خود را هرچند محدود بدست بياورند.

منبع: Stanford

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A