بخیه های هوشمند می تواند بر سلامت زخم نظارت کنند!

Print Friendly, PDF & Email

آيا تا به حال قسمتي از بدن شما بخيه خورده است؟ در چنين شرايطي براي اينکه مطمئن باشيد که بخيه ها درست عمل مي کنند و زخم دچار عفونت نشده و مشکلي پيش نيامده بايد حداقل يکبار به پزشک معالج مراجعه کنيد تا با معاينه بتواند سلامت زخم و روند بهبودي شما را تشخيص دهد.

تا به حال اين رويه مرسوم بوده است. ولي به تازگي گروهی از مهندسان دانشگاه تافتز نوعي نخ بخيه هوشمند ساخته اند که مي تواند اطلاعاتي از قبيل فشار، دما، PH و ميزان گلوکز سطح مورد نظر را براي تشخيص در اختيار پزشک قرار دهد. اين نخ بخيه هوشمند از موادي مختلفي چون پنبه، روغن های سنتتیک و موادي که با فرو بردن در آن به ترکیبات سنجش فیزیکی و شیمیایی مجهز مي شوند ساخته شده اند.

اين بخیه های هوشمند مي توانند اين اطلاعات را به صورت بی سیم به تلفن و يا کامپيوتر پزشک ارسال کند، و پزشک مي تواند با بررسي اين اطلاعات نظارت بر چگونگي روند بهبودي زخم و يا آگاهي از عفونی شدن زخم يابد.

اين روش بر خلاف دستگاه های تشخيصي امروزي قابل کاشت که سفت و سخت بوده و براي بيمار مشکل ايجاد مي کند، بسيار راحت و بدون هرگونه عوارضي باشد.

مهندسان می توانند با استفاده از اين مواد دستگاه های هوشمند ديگري را با اشکال پیچیده تر بسازند که می تواند پزشکان را در روند بهبودي بيماران کمک کند. اين مواد هوشمند مي تواند در باند زخم يا لباس بيماران قرار بگيرد تا در بررسي وضعيت سلامت بيماران مورد استفاده قرار گيرند.

این تیم هنوز هم نیاز به انجام آزمایش های بیشتر برای سازگاری طولانی مدت اين مواد قبل استفاده گسترده در بیمارستان ها را دارد. اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت فعلی در مایکروسیستمز و Nanoengineering قابل دسترس مي باشد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A