منشور آشور بانی پال

Print Friendly, PDF & Email

این منشور چند وجهی که متعلق به آشور بانی پال (BC 627-668) پادشاه قدرتمند آشوری است از شهر نینوا (موصل کنونی) در عراق بدست آمده است . این منشور که گاهشماری از لشگرکشی های پادشاه است به خط میخی آشوری گرداگرد این استوانه چند وجهی نوشته شده است .

مهمترین متن این منشور مربوط به لشگرکشی موفقیت آمیز او به ایلام است. در این متن از قتل عام ایلامیان و انبوه اجساد آنان همینطور نابودی معابد ایلامی و قبور پادشاهان آنان در شهر شوش و تخریب زیگورات چغازنبیل و غارت ثروت ایلام با افتخار سخن گفته شده است.

با نگاهی به این منشور و مقایسه آن با منشور کوروش بزرگ که در موزه بریتانیا قرار دارد می توان تفاوت فاحش رفتار یک فاتح با مغلوبین را دریافت و فهمید که چرا منشور کوروش به تمام زبان های رایج سازمان ملل ترجمه گردیده و بدلی از آن از سال ۱۹۷۱ میلادی بعنوان اولین منشور حقوق بشر در مقر سازمان ملل نگهداری میگردد.

گفتنی است که در سال ۶۴۰ پیش از میلاد تمدن ۲۰۰۰ ساله ایلام با حمله آشور بانی پال به شهر شوش نابود گردید و خوم بان کالداش آخرین پادشاه عیلامیان بدست آشوریان کشته شد. مملکت عیلام پس از انقراض به صورتی در آمده بود که حزقیل نبی آن را از کثرت کشتار و غایت خرابی به گورستان تشبیه کرده‌ است

منشور آشوربنی پال هم اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری میشود.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A