ساخت سنسور بی سیم بسیار کوچک براي کنترل پروتز

Print Friendly, PDF & Email

تصویري را که مشاهده می کنید یک سنسور بی سیم بسيار کوچک است که دانشمندان ساخته اند. اندازه نسخه فعلی تنها ۳ میلی متر طول و ۱ میلی متر عرض دارد. تيم سازنده قصد دارد با کوچکتر کردن آن، اندازه اش را به اندازه ي موي انسان برساند. آنها مي خواهند آنرا به گونه اي بسازند که چنانچه براي مدت طولاني در بدن انسان قرار گرفت مورد تحاجم سلول هاي بدن قرار نگيرد. چنانچه اين شرايط ايجاد شود اين سنسور مي تواند پزشکان را براي نظارت بر اندام هاي مصنوعي کمک کند.

یک تیم از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا توانسته اند توانسته اند اين سنسور را اندازه یک دانه برنج کوچک کنند. اين حسگر دارای یک کریستال پیزوالکتریک است که می تواند ارتعاشات اولتراسوند را به انرژی تبدیل کنید. همچنین اجازه می دهد که داده هاي دستگاه teensy را از سلول های عصبی در مغز جمع آوری و در اختيار کنترلر اندام مصنوعی قرار دهد.

رایان نیلی از اعضای تیم گفت: “هدف اصلی از این پروژه توليد سلول عصبي براي ارتباط مغز و ماشین است تا در افرادي که دچار ضايعات نخايي و يا حسي حرکتي شده اند، با کاشت يکي از اين الکترودها تا آخر عمر مشکل جسماني خود را بر طرف کنند. “

تیم معتقد است اين سنسور علاوه بر نظارت بر اندام و کنترل پروتز، می تواند در درمان تومورهاي سرطاني و کنترل رشد آنها کمک کند. آنها همچنین فکر می کنم یک نسخه از اين سنسور می توان برای تحریک اعصاب و عضلات و یا حتی برای درمان اختلالات مانند صرع استفاده شود. به احتمال زیاد برخی قابليت هاي ديگري هم مي توان براي اين حسگر در آينده متصور شد.

در حال حاضر نسخه فعلي اين سنسور با موفقیت در موش های آزمایشگاهی تست شده است، اما آنها هنوز باید براي رسيدن به اندازه ۵۰ میکرون تلاشهايي زيادي را صورت دهند.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A