ساخت نورون مصنوعي توسط محققان IBM

Print Friendly, PDF & Email

کارکرد کامپیوتر همواره با مغز مقايسه شده است، اما در حال حاضر IBM توانسته با ساخت يک نورون مصنوعي اين مقايسه را بيش از گذشته واقعي کند. مرکز تحقیقات اين غول تکنولوژی در زوریخ توانسته ۵۰۰ نمونه از اين نورون ها را ساخته و از آن برای شبیه سازی انتقال سیگنال مانند آنچه در مغز رخ مي دهد استفاده کند.

سایت Ars Technica اشاره می کند: با توجه به پژوهش های دیگري که در زمينه سیگنالینگ مصنوعی شده است، نشان می دهند، اين تحقيقات نقطه عطفي در اين باره مي باشد که با ساخت عناصر به مقیاس میکروسکوپی در حالي که هنوز کار مي کنند، دستاورد قابل توجهي است که آي بي ام  را قادر به ساخت نورون مصنوعی کرده است، از مواد شناخته شده که می تواند در مقياس چند نانومتر با انرژي بسيار پاييني فعاليت کنند.

نورون طبيعي دارای غشاء يي است که به عنوان دروازه سیگنال عمل کرده و مقدار مشخصی از انرژی را جذب و انتقال مي دهد. در نسخه آی بی ام که از عناصري چون ژرمانیوم – آنتیموان و تلريوم (GST)، که عناصر مشترک در توليد دیسک های نوری مي باشند ساخته شده است، در حرارت مشخص به یک هادی بلوری تغییر فاز فیزیکی مي دهند، که در اين حالت یک عایق بی نظم در انتقال سيگنال مي شوند. به عبارت دیگر، زماني که سیگنال از آن عبور مي کند وقتی که غشا مصنوعی با اندازه مشخصي الکتريسيته تحريک مي شوند، دوباره به حالت قبل از انتقال جريان بر مي گردد تا دوباره بتواند اين عمل را انجام دهد.

با این سلول های عصبی، دانشمندان ممکن است قادر به ایجاد کامپیوتري باشند که با تقلید از طراحی پردازش موازی مانند مغز آلی که توانايي انجام اعمالي همچون تصمیم گیری و پردازش اطلاعات حسی را دارد منجر شود.

البته در چنين شرايطي نوشتن نرم افزار برای چنين کامپيوتر هايي یکی دیگر از چالش هاي پيش رو خواهد بود.

منبع: IBM press

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A