روبات بازي کننده فوتبال دستي!

Print Friendly, PDF & Email

يکي از تفريحاتي که خيلي از ما عاشق آن هستيم، بازي سرگرم کننده و مفرح فوتبال دستي است. اما يک مشکلي که وجو دارد اين است که اين بازي دو نفره است و تنهايي نمي توان آن را انجام داد. ولي به تازگي مؤسسه پلیتکنیک فدرال لوزان (EPFL) در سوئيس یک پلت فرم توسعه يافته روبات ساخته که مي تواند اين مشکل را حل کند و شما به راحتي آن هم در منزل و به تنهايي مي توانيد اين بازي را انجام دهيد و از آن لذت ببريد.

طراحی اوليه اين روبات ابتدا يک طرح تحقيقاتي براي ساخت روباتي بود که بتواند بازي تنيس روي ميز را انجام دهد، ولي بعد با ارتقاء آن توانستند يک بازيکن حرفه اي فوتبال دستي را بسازند.

ربات فوتبال دستي - ۱

سخت افزار اين سیستم رباتیک از يک دوربين با ۳۰۰ فریم در ثانیه که در زير صفحه شفاف زمين فوتبال دستي قرار دارد، يک موتور دینامیک خطی براي حرکت بازيکنان به جلو و عقب محور و يک موتور دیگر که وظیفه چرخش بازیکنان را دارد ساخته شده است.

سازندگان مي گويند دقت ميلي متري و سرعت بالاي اين ربات يک حريف سر سخت را براي کاربران به ارمغان مي آورد. با وجودي که این سیستم تنها قادر به استفاده از یک استراتژی بسیار ساده است.

نحوه کارکرد آن به اين صورت است که نرم افزار آن کار کنترل و تشخیص توپ را از طریق دوربيني که در زير صفحه قرار دارد انجام مي دهد و سپس دستورات لازم را به بازوی ربات که متناسب با موقعيت توپ قرار دارد مي فرستد و بهترين تصميم را براي نحوه استفاده از بازيکنان خود مي گيرد. با توجه به سرعت و دقت بالايي که روبات دارد، برنده شدن براي آن کار ساده اي مي باشد.

هماهنگ کننده پروژه کریستف سالزمن  به کنایه گفت“در این مرحله، سیستم مثل یک بدنساز با مغز کوچک است، اما ما مي خواهيم علاوه بر قوی بودن، ربات قادر به تشخيص حرکات گول زننده حریف باشد، تا بتواند به روشنی پیش بینی مسیر توپ و موقعیت حریف را بدهد”.

براي دستيابي به این هدف، يک تیم دانشجویی با آغاز فعاليت بر روي اين ربات اقدام به نصب یک سیستم ردیابی لیزری کرد که بتواند موقعیت دسته حريف را تشخیص دهد.

توسعه دهندگان به دنبال برگزاري مسابقاتي صرفا بین بازیکنان ربات، با هدف آزمایش استراتژی های مختلف براي نرم افزار کنترل سیستم هستند.


منبع: EPFL

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A