راه جديد تشخيص بيماري پارکينسون از طريق چشم

Print Friendly, PDF & Email

هرچقدر زودتر بتوان يک بيماري را تشخيص داد، درصد بهبودي آن بيماري بيشتر خواهد شد. توانایی تشخیص پارکینسون قبل از آن که آسیب جبران ناپذیر بر روی مغز ايجاد کند، برگ برنده اي است که نصيب بيمار مي گردد. در همين ضمينه محققين دانشگاه کالج لندن روش جديد را براي تشخيص پارکينسون از طريق اسکن چشم بدست آورده اند، که مي توان قبل از اينکه بيماري پيشرفت کند و عضلات دچار لرزش و سفتي شودند، درمان را آغاز کرد.

روش قبلي که براي تشخيص پارکينسون استفاده مي شد، استفاده از آزمایش خون و اندازه گيري حسگرهای زیستی براي مشخص کردن بیومارکرهايي که در اوايل بيماري در خون به وجود مي آيند بود، که هم هزينه زيادي داشت و هم درصد خطاي آن زياد بود و وقت گير، که در روش اسکن از چشم، هزینه کمتر و روش کار بسيار ساده شده است.

در ابتدا کار با موش ها شروع شد، محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) با یک تکنیک تصویربرداری جدید به نام دارسی، و یا تشخیص apoptosing سلول های شبکیه را تجربه کردند. اين روش در حال حاضر در آزمایش های بالینی، با استفاده از  رنگ فلورسنت براي تجسم سلول ها در شبکیه چشم بیمار استفاده مي شود که مي تواند تغییراتي که در سلول هاي شبکيه ايجاد شده را به واسطه نور فلورسنت به شکل لکه های سفید مشاهده کرد. تعداد این نقاط به عنوان یک شاخص بیماری فعال شناخته مي شود.

با استفاده از تکنیک تصویربرداری در مدلهای حیوانی، محققان دریافتند که می توانند تغییرات ايجاد شده در شبکیه چشم که به نظر می رسد قبل از علائم اصلي بیماری به وجود مي آيد، را قبل از اين که ۷۰ درصد از سلول های تولید کننده دوپامین مغز از بین بروند را تشخيص داد.

فرانسیسکا کورديرو استاد مطالعات شبکیه نورون ها و گلوکوم در UCL مي گويد:”مطالعه ما در مدل تجربی پارکینسون نشاد داد تغییرات مشخص شده توسط دارسی که در مراحل اوليه بیماری رخ می دهد، مي تواند زنگ خطري براي شروع پيش درمان براي بيماري پارکينسون قبل از تغییر و مرگ سلول های دوپامینرژیک در مغز باشد. همچنین این واقعیت که تغییرات در شبکیه چشم می تواند به عنوان یک شاخص از موفقیت آمیز بودن درمان، قبل از ايجاد تغییرات در مغز دیده شود، باشد.”

گزینه های درمان برای بیماری پارکینسون شامل تعدادی از داروهای طراحی شده برای افزایش سطح دوپامین در مغز است، البته برخی از راه حل های احتمالی که در آینده استفاده خواهد شد، عبارتند از هدست هاي بازي براي مغز و دیگر دستگاه های قابل حمل، اما تیم UCL براي درمان مدل حیوانی خود از رزیگلیتازون داروی ضد دیابت که براي درمان سلول هاي شبکیه استفاده مي شود، بهره برد که پس از درمان، محققان شواهد روشنی از کاهش مرگ سلولی در شبکیه چشم و اثر محافظتی بر روی مغز مشاهده کردند.

مانند بسیاری از پیشرفت هاي ديگر درک ما از بیماری های عصبی خاص و یافته های تیم UCL ممکن است چشم انداز جديدي از پیامدهای گسترده اين بيماري را براي ما داشته باشد. روش دارسی در حال حاضر بصورت آزمایشي در بيماران مبتلا به گلوکوم، براي تشخيص سريع آلزایمر استفاده مي شود. محققان امیدوارند که با اين روش بتوانند زمان و روش تشخیص را تسهیل و سريع نمايند.

فرانسیسکا کورديرو مي گويد:”مرگ سلول های عصبی یکی از ویژگی های تمام بیماری های عصبی است، و با توجه به اينکه چشم مستقيم به مغز متصل است، تغییرات انجام شده در شبکیه چشم منعکس کننده تغييرات مغز است. بيماري هايي مانند آب سیاه و آلزایمر باعث مرگ سلول های عصبی مي شوند، اگر چه الگوی توزیع آنها مختلف است و نیاز اعتبار سنجی در آزمایش های بالینی دارد ولي روش فوق مي تواند به تشخيص سريع اين بيماري ها بيانجامد. ”

محققان امیدوار هستند با تشخيص زود هنگام بیماری پارکینسون، هفت میلیون نفر را که در سراسر جهان مبتلا شده اند را، درمان کنند.

در حال حاضر کار ثبت اختراع اين فن آوری در حال انجام است.

این تحقیق در مجله Acta Neuropathologica Communications منتشر شده است.

منبع: دانشگاه کالج لندن

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A