روشي ساده براي تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی

Print Friendly, PDF & Email

محققان دانشگاه اسکندریه یک راه ارزان، ساده و به طور بالقوه پاک براي تبديل آب دریا به آب آشامیدنی ايجاد کرده اند که از روش های مرسوم بسيار مقرون بصرفه تر و در دسترس تر مي باشد. این روش می تواند تاثیر بسیار زیادی در تهيه آب سالم در مناطق روستایی شرق و شمال آفریقا، که در آن دسترسی به آب سالم یک مسئله اساسي است داشته باشد.

در حال حاضر، نمک زدايي آب دریا تنها راه مناسب برای تامین آب سالم براي جمعیت در حال رشد است، و استفاده از آب شیرین کن های بزرگ اکنون یک واقعیت انکار ناپذير در زندگی مردم مصر و دیگر کشورهای خاورمیانه است.

بسیاری از گیاهان در فرایند چند مرحله بر اساس اسمز معکوس، مي توانند نیاز خود را با آب تامين کنند. استفاده از روشي مشابه آنچه گياهان براي بدست آوردن آب انجام مي دهند، مي تواند بدون نياز به زیرساخت های گران قیمت و مقادیر زیادی برق، اين مهم را ميسر کند.

ماه گذشته در مجله، علم و صنعت آب، مقاله اي از محققان مونا نعیم، محمود الوا، احمد ال شافعی و عبیر منير چاپ شد که اعلام کرده بودند، یک راه جدید برای تصفيه آب دریا را با استفاده از موادي که می توان به راحتی و ارزان در کشور هاي در حال توسعه بدست آورد، ايجاد کرده اند.

اين فن آوری با استفاده از یک روش جدا سازي مایعات از جامدات به نام pervaporation انجام مي پذيرد. پرواپُريشن يک فرآیند دو مرحله ای است – اولین قدم فیلتر کردن مایع از طریق یک غشاء سرامیکی یا پلیمری و مرحله دوم تبخیر و جمع آوری آب تغلیظ شده است. Pervaporation سریع تر، پاک تر و انرژی کمتري از روش های مرسوم استفاده مي کند، زیرا گرمای مورد نیاز برای مرحله تبخیر لزوما به واسطه برق تأمين نمي شود.

روش پرواپُريشن روش جدیدي نیست و سالهاست که مورد استفاده قرار ميگيرد، ولي هزينه ساخت غشای مورد استفاده در مرحله یک، هم خيلي گران و هم پیچیده بوده است.

محققين نام برده با اختراع نوع ديگري از غشاء با استفاده از پودر استات سلولوزي و نمک به عنوان جاذب، توانستند هزينه مرحله اول pervaporation را بسيار کاهش دهند. پودر استات سلولز حاصل الیاف به دست آمده از خمیر چوب است که به گفته محققان، ارزان، آسان و در هر آزمایشگاهی مي توان آن را ساخت.

با استفاده از اين غشا، مي توان به سرعت فرايند نمک زدایی از آب دریا را انجام داد. همچنین می تواند از اين روش براي به حداقل رساندن آلودگی نمکي محیط زیست نيز استفاده کرد.

اين غشاء می تواند در شرایط بسیار ساده و با استفاده از آتش برای تبخیر آب، استفاده شود.

محققان در حال به اثبات رساندن، عملی بودن نمونه تجاری اين محصول هستند، اما اگر اين روش به نتيجه نهايي برسد، می تواند یک جایگزین امیدوار کننده برای کشورهای در حال توسعه باشد که در آن جا آب و برق از منابع کمیاب محسوب مي شوند.

منبع: SciDev

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A