“چسب فلزی” می تواند جایگزین جوشکاری و لحیم کاری – در برخی از برنامه های کاربردی

Print Friendly, PDF & Email

معمولا اگر بخواهید دو فلز را به هم بچسبانید از جوش یا لحیم با توجه به بزرگی آن ها استفاده می شود. در هر دو فرآیند استفاده از گرما جزء اصلی اتصال دو فلز به هم است، که در بسیاری از موارد می تواند آسیب رسان باشد، مثلاً قطعات الکترونیکی به گرما حساس می باشند و به راحتی می سوزند، و یا حتی احتمال انفجار نیز وجود دارد، در مواردی مانند لوله های گاز. به همین دلیل دانشمندان در دانشگاه نورث ایسترن بوستون چسبی به نام MesoGlue ساخته اند که می تواند دو فلز را به هم بچسباند بدون اینکه باعث افزایش دما دو فلز شود.

طراحی و ساخت آن توسط یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور هانچن هوانگ انجام شده است. مواد سازنده MesoGlue از نانومیله های میکروسکوپی از جنس ایندیم و گالیم است که روی یک هسته فلزی را پوشش داده اند.

چسب فلزی - ۲

هسته فلزی به مانند دندانه های شانه می باشد که وقتی این دندانه ها در هم قرار گیرند، با استفاده از یک مایع بخصوص بین ایندیم و گالیمی که روی دندانه ها قرار دارند یک واکنش شیمیایی انجام می شود که بعد از خشک شدن مانند یک جسم منسجم در آمده که حتی از روش هایی چون رحیم کاری و جوشکاری هم مقاوم تر است.

این روش بر خلاف استفاده از چسب های مبتنی بر مواد پلیمری که مانع ار انتقال حرارت و جریان الکتریسیته می شوند، به راحتی این کار را انجام می دهد در حالی که حرارت و رطوبت هیچ تاثیری در مقاومت و استحکام آن ندارند.

پروفسور هوانگ می گوید”استفاده از چسب فلزی موارد متعددی بخصوص در صنعت الکترونیک دارد، می تواندبه عنوان یک هدایت کننده حرارت، به جای گریس حرارتی و یا به عنوان یک هادی الکتریکی به جای لحیم کاری در محصولات خاص از جمله تولید سلول های خورشیدی، اتصالات لوله، و اجزای سازنده کامپیوتر و دستگاه های تلفن همراه باشد.”

MesoGlue در حال حاضر به صورت صنعتی توسط شرکت اسپین آف تولید شده و استفاده می شود اما این گروه تحقیقاتی در نظر دارند که با تغییر شکل این چسب فلزی و تبدیل آن به شکل مایع مشابه یک چسب با پایه اپوکسی بتوانند آن را در موارد روزمره به راحتی استفاده کرد.

مقاله این تحقیقات اخیرا در مجله Advanced Mate­rials & Processes منتشر شده است.

منابع: Northeastern University

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A