ساخت پارچه های پلاستیکی خنک شونده

Print Friendly, PDF & Email

در نظر بگیرید که در فصل تابستان در یک مزون لباس، لباس هایی بر تن داشته باشید که تنگ و گرم باشند! یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه استنفورد روش جدید کم هزینه ای را در تولید پارچه و لباس از پلاستیک ابداع کرده اند که با استفاده از ترکیب فناوری نانو، فوتونیک و شیمی، لباس هایی را تولید کرده اند که از نمونه های مشابه خنک تر است.

لباس و پوشاک در گرم کردن بدن نقش مهمی دارند، بخصوص وقتی که زیر نور خورشید هم قرار داشته باشید، زیرا با جذب اشعه مادون قرمز و حبس آن مشابه آنچه در گلخانه ها می افتد، باعث افزایش دمای بدن می شوند. مکانیسم بدن برای پایین آوردن دما، به صورت طبیعی عرق کردن است. همین پوشاک با ایجاد یک لایه محافظ مانع از تبخیر عرق می شوند، بنابراین زمانی که هوا گرم باشد و یا شرایطی مانند مزون لباس که معمولاً لباس ها تنگ و چسبان هم هستند، تحمل این شرایط غیر ممکن می شود.

معمولاً برای تولید پارچه های با ماهیت غیر طبیعی از مواد پلاستیکی استفاده می شود، پلی اتیلن، جزء اصلی این پارچه ها می باشد که هم عایق الکتریکی است هم به نوعی غیر قابل نفوذ، هرچند که با انعکاس نور خورشید، به دلیل شفافیت، اشعه مادون قرمز کمتر جذب می کند، ولی به دلیل غیز قابل نفوذ بودن، پوشیدن پیراهنی که این چنین تولید شده باشد، تجربه ای ناراحت کننده است.

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد با مهندسی مجدد پلی اتیلن و ساخت نوعی پارچه که اشعه مادون قرمز را از خود عبور می دهد، و می تواند اجازه عبور هوا از داخل خود را بدهد، توانسته اند مشکل گرما را در این گونه لباس ها برطرف کنند. زیرا به راحتی عرق بدن تبخیر می شود و دمای بدن کاهش میابد.

plastic-پارچه

این نوع پلی اتیلن تقریباً مشابه نمونه ای است که در ساخت باتری استفاده می شده، به طوری که نور مرعی را از خود عبور نمی دهد، در عین حال با عبور اشعه مادون قرمز، اجازه حبس شدن آن را نمی دهند. و با ساختار نانو متخلخل خود اجازه عبور بخار آب را می دهد، در واقع مانند الیاف طبیعی تنفس می کند.

پارچه های تولید شده جدید را با نمونه ای از پارچه پنبه ای برای مقایسه بر روی یک سطح که مانند پوست انسان در برابر گرما عمل می کند قرار دادند، و در کمال تعجب پارچه پلاستیکی جدید در مقایسه با پارچه پنبه ای ۲/۷ درجه سانتیگراد خنک تر بودند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد در حال حاضر در حال اضافه کردن رنگ های جدید و ساخت بافتی که بیشتر مانند پارچه طبیعی باشد، و همچنین راهی که هزینه تولید آن را کاهش دهد هستند.

علاوه بر این، پارچه های پلاستیکی می تواند برای خنک کردن اشیاء بدون صرف منابع خارجی اقدام کند. یکی دیگر از جنبه پارچه جدید این است که بطور بالقوه می تواند کمک به صرفه جویی در هزینه های سرمایشی در منازل باشد.

این پژوهش در مجله علوم منتشر شده است.


منبع: دانشگاه استنفورد

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A