تشخیص رسیده بودن میوه ها با تلفن همراه و طیف سنج دستی

Print Friendly, PDF & Email

شما برای اینکه ببینید یک سیب کاملاً رسیده و آبدار است چه کاری انجام می دهید؟ حتماً یک گاز محکم به سیب و به به! ولی استفاد ه از این روش در صنعت غیر ممکن است. محققان صنایع غذایی یک دستگاه دستی قابل حمل جدید ساخته اند که می تواند این کار را با دقت بالا انجام دهد. این دستگاه از یک طیف سنج قابل حمل ساخته شده که با اسکن میوه و ارسال اطلاعات به صورت بیسیم به یک برنامه در تلفن هوشمند، می تواند تشخیص دهد که میوه رسید هاست یا نه؟

این دستگاه بر خلاف طیف سنج های گران و بزرگ که امروزه برای تست کیفیت مواد غذایی نسبت به هرگونه آلودگی استفاده می شوند، بسیار کوچک و تنها به اندازه یک قوطی کبریت کلکسیونی است، با مصرف انرژی کم، و قیمتی کمتر از ۲۵۰ دلار.

مخترعان می گویند: کشاورزان می توانند با استفاده از این دستگاه مبتنی بر گوشی هوشمند، بهترین زمان برداشت سیب و دیگر میوه ها را تشخیص دهند، و یا می توانند با توجه به زمان رسیدن میوه یا سبزی جات، ترتیب قرار دادن آنها را در تاسیسات ذخیره به گونه ای انجام دهند که همواره میوه و سبزی تازه به دست مصرف کننده برسد، که می تواند به جهت جلوگیری از ضایعات میوه و سبزی بسیار موثر باشد.

البته امروزه صنایع غذایی با استفاده روش اندازه گیری استحکام نفوذ نور و میزان بریکس یا همان اندازه گیری میزان قند میوه انجام می شود که هردو روش مخرب هستند.

داس آشومان و همکارانش برای ساخ این دستگاه از همان روش طیف سنجی نور استفاده می کنند  با این تفاوت که این روش غیر مخرب است. روش کار دستگاه به این شکل است که یک تراشه طیف سنج، نوری که توسط یک LED ماوراء بنفش به سطح میوه تابیده می شود را از فیلترهای نوری عبور می دهد، داده های بدست آمده را توسط یک میکروکنترلر Arduino که کار تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال را انجام می دهد توسط  یک ماژول بلوتوث به گوشی هوشمند ارسال می کند.

طیف بدست آمده که بر اثر تابش نور UV بر روی میوه است در نرم افزار طیف سنج اندازه گیری شده و میزان گازهای گلخانه ای، فلورسنت و کلروفیل آن مشخص می شود. از آنجا که وجود کلروفیل فعالیت فتوسنتزی را تعیین میکند، یک شاخص خوب برای تشخیص میزان رشد، مواد مغذی و رنگ ترکیبات در میوه است.

در نخستین آزمایش این دستگاه داس و همکارانش سه رقم سیب مختلف را مورد ازمایش قرار دادند که به راحتی توانستند زمان رسیدن میوه ها را معین کنند.

استفاده از این روش بر روی دیگر میوه ها مانند موز و پرتقال هم انجام شد که نتایج خوبی را داد. تولید کنندگان این دستگاه می گویند برای اینکه از این دستگان به صورت گسترده بتوان استفاده کرد باید بانک اطلاعاتی موجود در آن را از نمونه های مختلف میوه و سبزی کامل کنند تا کاربران بتوانند به راحتی از آن برای تشخیص در انواع میوه و سبزی استفاده کنند.

لازم به ذکر است که قبلا نمونه های دیگری از این طیف سنج در گوشی های هوشمند ساخته شده است. اما چون آنها برای سنجش از دوربین گوشی به عنوان آشکارساز استفاده می کرده اند، نتایج حاصله چندان صحیح نبوده و در بیشتر موارد نیز اشتباه تشخیص داده می شده است.

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A