آیا آلزایمر از تنفس هوای آلوده ایجاد می شود؟

Print Friendly, PDF & Email

در مطالعه جدیدی توسط گروهی از محققان دانشگاه لنکستر انجام شده است، مشخص شده است که وجود نانوذرات مغناطیسی در مغز انسان، که احتمالا ناشی از آلودگی هوا است و  توانایی ترکیب این نانو ذرات با گونه های از اکسیژن فعال می تواند باعث ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون در سلول های پستانداران شود. به نظر دانشمندان این احتمال که برخی از هوایی که تنفس می کنیم می تواند با کمک رادیکال های آزاد عامل ایجاد بیماری های عصبی شود.

در تحقیقاتی که ۲۰ سال پیش انجام شده بود وجود یک ماده معدنی که توسط فرایند بیوشیمیایی توسط موجودات زنده از جمله باکتریها ایجاد می شود و می تواند چنین فرایندی را ایجاد کند، مشخص شده بود. و در تحقیقاتی که بر روی مواد مغناطیسی موجود در مغز انسان انجام شده وجود این ماده را تأیید می کند. اگرچه دانشمندان بر این باورند که به احتمال زیاد آهن موجود در مغز به طور معمول با عملکرد مغز رابطه مستقیم دارد ولی وجود این مواد نانوذرات سمی به واسطه آلودگی هوا با توجه به ماهیت مغناطیسی که دارند و عملکردی که مشابه آهن برای مغز دارند می توانند در شرایط استرس با اکسید شدن یک محیط مساعد برای ایجاد رادیکال های آزاد را ایجاد کنند.

به طور طبیعی در مغز نانوذرات مگنتیت مشاهده می شوند. با این حال، هنگامی که این ذرات از طریق رویه های با درجه حرارت بالا ایجاد شوند – مانند آنچه حاصل موتور خودرو و یا لنت های ترمز اتومبیل است – به شکل دایره ای در می آیند. این ذرات قطری حدود ۱۵۰نانومتر دارند که به راحتی می توانند از طریق عصب بویایی وارد مغز شوند.

مطالعات بر روی ۳۷ نفر از افراد بین ۳ تا ۹۲ سال شهر های مکزیکوسیتی و لندن شناسایی نانوذرات مگنتیت در بافت مغز را نشان داد. جالب توجه است که بسیاری از این ذرات کروی شکل هستند که از ویژگی شکل گیری با درجه حرارت بالا هستند.

این ذرات به طرز چشمگیری شبیه به نانوکره های مگنتیت است که به مقدار فراوان در هوای آلوده مناطق شهری یافت می شود، به خصوص در کنار جاده، که توسط احتراق موتور خودرو و یا اصتحکاک ایجاد شده توسط ترمز تشکیل می شوند.

این یافته ها یک راه جدید را برای تحقیق در مورد عوامل خطر آفرین زیست محیطی که طیف وسیعی از بیماری های مختلف مغز را شامل می شود باز می کند.

یافته ها در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

منبع: دانشگاه لنکستر

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A