B-21 Raider بمب افکن استراتژیک دوربرد

Print Friendly, PDF & Email

در انجمن نیروی هوایی هوا فضا و کنفرانس سایبر که در بندر مریلند برگزار شد، وزیر نیروی هوایی دبورا لی جیمز، نسل بعدی بمب افکن های دوربرد نیروی هوایی ایالات متحده با نام  “B-21 Raider ” را معرفی کرد.B21 که در اوایل سال جاری به طور رسمی معرفی شده بود قرار است به عنوان اولین بمب افکن قرن ۲۱ باشد که قابلیت تهاجمی هم دارد.

معرفی B-21 Raider (مهاجم)

برنامه ریزی برای ورود به نیروی هوایی قرار است از اواسط ۲۰۲۰ باشد که می تواند از پایگاه هوایی در آمریکا به هر نقطه از جهان پرواز و به اهداف خود حمله کند. این در حالیست که قرار است جایگزین ناوگان پیری که از هواپیماهایی چون B-1، B-2 و B-52 شود و باید با میانگین سنی ۲۷ سال در ارتش خدمت کند.

هزینه ساخته این بمب افکت که در پایگاه روپ گرومن شمالی ساخته شده ۲۱٫۴ میلیارد دلار آمریکا است، که قرار است در مرحله اول توانایی تهاجم و حمل محموله های معمولی و هسته ای سنگین، و در نمونه بعدی دارای سیستم های برای جنگ های هوایی باشد. در برنامه های فعلی، قرار داد ساخت ۸۰ تا ۱۰۰ نمونه از B-21 تا سال ۲۰۴۰ بسته شده است که هزینه ی ساخت تنها ۲۱ نمونه بالغ بر ۵۱۱ میلیون دلار می شود. التبه با توجه به پیشرفت های تکنولوژی امکان  کاهش هزینه ها دور از ذهن نیست..

اگرچه هنوز مشخصاتی از آن منتشر نشده و جزو اسناد طبقه بندی شده می باشند، ولی انتظار می رود B-21 قادر به انجام مأموریت های بمباران استراتژیک، تاکتیکی، نظارت، شناسایی و حمله الکترونیکی باشد. با این حال، در مصاحبه با رابین رند، فرمانده AFGSC، شایعاتی مبنی بر توانایی B-21 برای پرواز بدون خلبان و بصورت کنترل از راه دور هم مطرح شد.

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A