بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان در چین فعال شد

Print Friendly, PDF & Email

چین یک گام بزرگ برای جستجو سیگنال های رادیویی بیگانه در فضا برداشت. روز یکشنبه آکادمی علوم چین (CAS) اعلام کرد از بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان با قطر پانصد متر بهره برداری کرد. پیشتر عنوان بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان از آن رصدخانه ای با قطر ۳۰۵ متر به نام آرسیبو در پورتوریکو بود.

این رادیو تلسکوپ قادر است با دریافت سیگنال های رادیویی که در فضا وجود دارد کمک شایانی برای شناخت و مطالعه جنبه های دیگری از این جهان هستی مانند تپ اخترها، نحوه آرایش کهکشان راه شیری و بسیاری موارد که تا کنون امکانش وجود نداشت را در اختیار اخترشناسان قرار دهد.

به گفته CAS پس از اتمام ساخت و تکمیل این تلسکوپ در اوایل سال جاری، برای انجام تست و اشکال زدایی فعالیتش را شروع کرد تا بدون مشکل و خطایی، وارد فاز بهره برداری شود.

یکی از کشفیاتی که به تازگی این ابرتلسکوپ انجام داده است، دریافت امواج الکترومغناطیسی از یک تپ اختر است که در فاصله ۱۳۵۱ سال نوری بود.

%d8%aa%d9%84%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%be-china-2

هرچند این تلسکوپ توسط چین ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است، ولی به گفته آکادمی علوم چین امکان استفاده از این تلسکوپ برای جامعه علمی بین المللی فراهم است و دانشمدان می توانند از این امکانات استفاده کنند.

کار طراحی و ساخت این تلسکوپ از سال ۱۹۹۴ با انجام طراحی اولیه شروع شد، سپس در سال ۲۰۰۷ مکان نمایی آن در استان گوئیژو انجام شد و کار ساخت و ساز آن تا سال ۲۰۱۱ به طول انجامید. در این پروژه بیش از ۸۰۰۰ نیروی کار محلی استفاده شد و حالا بعد از اتمام این پروژه باید تا شعاع ۵ کیلومتری اطراف تلسکوپ خالی از سکنه و امواج رادیویی شود، به همین دلیل بازدید کنندگان نیز باید در زمان بازدید تلفن های همراه خود را خاموش کنند.
منابع: آکادمی علوم چین، شین هوا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A