همکاری رنو، نیسان و مایکروسافت برای ساخت اتومبیل های هوشمند

Print Friendly, PDF & Email

رنو، نیسان و مایکروسافت اعلام کرده اند که در حال کار بر روی فن آوری رانندگی خودکار هستند. از این همکاری انتظار می رود که تحولات نوینی در ناوبری خودرو، پیش بینی تعمیر و نگهداری، کنترل از راه دور و نظارت بر خودرو با استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه امکان پذیر باشد.

دو خودروساز رنو و نیسان از سال ۱۹۹۹ با انعقاد یک قرارداد همکاری استراتژیک بین خود به نام رنو – نیسان کار تحقیق و توسعه بر روی موتورهای جدید و فن آوری های سازگار با محیط زیست را آغاز کرده اند. این قرار داد حول این چهار رکن اساسی اجرایی می شود، مهندسی، مهندسی ساخت و مدیریت زنجیره تامین، خرید و منابع انسانی.

استفاده از سیستم رانندگی خودکار و فن آوری های مربوطه در حال حاضر یکی از اهدافی است که رنو – نیسان بر روی آن تمرکز کرده اند، هدف کلی از آوردن چنین تکنولوژی در وسایل نقلیه معمولی بازار، تولید انبوه و مقرون به صرفه چنین اتومبیل هایی با قیمت پایین است تا خریداران معمولی هم بتوانند از چنین فناوری هایی استفاده کنند. برای رسیدن به این هدف با مشارکتی که با مایکروسافت صورت داده اند، قرار بر این شده که مایکروسافت با ارائه پلت فرم Azure cloud امکان اتصال این خودرو ها را فراهم کند.

تطابق و امنیت این سیستم دو دلیل اصلی استفاده از سیستم Azure cloud برای رنو – نیسان است. علاوه بر این، مایکروسافت با داشتن امکانات و دانش تولید و پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف با زبان های برنامه نویسی گوناگون می تواند توان بالایی را برای انعطاف پذیری نرم افزار با سخت افزار های مختلف را ارائه دهد.

از جمله خدماتی که انتظار می رود توسط این سه شرکت انجام شود امکان تشخیص کاربر و تنظیمات شخصی هر کاربر و امکان سفارشی سازی برای استفاده از وسیله نقلیه است. یکی دیگر از این قابلیت ها امکان انتخاب و ارائه خدمات هدایت و ناوبری با مسیرهای متناسب با ترجیحات کاربر است. همچنین امکان انتقال این تنظیمات شخصی بین وسایل نقلیه دیگری که کاربر می خواهد از آن استفاده کند نیز میسر می شود.

همچنین می توان از فناوری توسعه ابزار ارتباطی در اتومبیل برای کاربران نام برد که می توانند کارهایی چون تماس تلفنی، ارسال پیام ، پرداخت عوارض جاده و پارکینگ را با استفاده از امواج ذهنی انجام دهد.

از دیگر قابلیت ها نظارت و کنترل بر وسیله نقلیه از راه دور و از طریق یک کامپیوتر و یا دستگاه تلفن همراه می توان نام برد. به عنوان مثال کاربر قادر به انتقال دسترسی به وسیله نقلیه به یک دوست و یا فامیل بدون نیاز به دادن کلید فیزیکی برای استفاده از اتومبیل آن هم فقط با ارسال یک کلید دیجیتال است. این سیستم همچنین می تواند ضریب امنیتی اتومبیل را بسیار بالا ببرد.

هرچند بسیاری از این قابلیت ها در حال حاضر در برخی از وسایل نقلیه استفاده می شوند، اما این شراکت برای از بین بردن پیچیدگی های این سیستم ها و استفاده آسان تر برای کاربران با قیمتی متعادل و پایین ایجاد شده است.

منابع: رنو-نیسان ، مایکروسافت

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A