ساخت نانو پوشش‌ جاذب صوتی توسط پژوهشگران ایرانی

Print Friendly, PDF & Email

پژوهشگران دانشگاه زنجان با بهره‌گیری از گرافن موفق شدند نانو موادی جاذبی را تولید کنند که می تواند  آلودگی صوتی را در محدوده فرکانسی خاصی در محیط های صهعتی جذب کند.

یکی از مشکلات بزرگ جوامع صنعتی مشکل آلودگی‌ های صوتی است که اثرات مخربی بر روی سلامت موجودات زنده می‌گذارند. بنابراین کاهش آلودگی‌ صوتی در قالب یافتن مواد جاذب صوت و چگونگی تولید و استفاده از این مواد با ورود فناوری نانو به این عرصه می تواند به تولید مواد با صرفه و کار آمدی را منجر شود.

دکتر رضا رسولی در این باره گفت: در مطالعاتی که با بهره‌گیری از نانوپوشش‌ ها ‌انجام شد، توانستیم موادی را که جاذب خوبی برای آلودگی صوتی هستند، بدست آوریم.

استفاده از اکسید گرافن در ساختار این پوشش موجب ایجاد گره‌ هایی در ساختار نانو الیاف شد. این گره‌ ها که توسط نانوالیاف تقویت‌ شده اکسید گرافن نگه داشته شده‌اند. هنگام برخورد امواج صوتی، هر گره به‌ عنوان یک مرکز جذب ‌کننده‌ صوت عمل می‌ کند و چون تعداد آنها زیاد است، موجب جذب بیشتر امواج صوتی می شود.

این محقق یادآور شد: نتایج آزمون‌ ها حاکی از آن است که افزودن اکسید گرافن به نانوالیاف علاوه بر افزایش استحکام مکانیکی، با تغییر مورفولوژی سطح منجر به جذب تشدیدی در محدوده‌ فرکانسی خاصی می‌ شود. و می توان از این پوشش‌ ها در صنایع اتومبیل، کارخانه‌ ها و تمام صنایعی که آلودگی صوتی دارند، استفاده کرد.

این تحقیقات حاصل تلاش‌ های دکتر رضا رسولی عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان و خدیجه قموشی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است.

 

 

 

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A