دایملر چراغ جلو برای اتومبیل با پیکسل های هوشمند ساخت

Print Friendly, PDF & Email

امروزه چراغ جلو در اتومبیل های مدرن بسیار روشن تر و سفیدتر از گذشته شده اند، اما گاهی اوقات روشن تر بودن لزوما دلیل بهتر بودن نیست. بدان معنی که این نور بیشتر باعث می شود که نقاط کوری که چراغ های معمول قادر به روشن کردن آن ها نیستند کمتر شود ولی همین نور زیاد برای رانندگی خارج شهر، می تواند باعث خیره شده چشم رانندگان مقابل شده که خود عامل تصادف خواهد شد. به همین علت کارخانه مرسدس بنز در تلاش برای حل این مشکل، توانسته چراغ های جدید را با استفاده از LED هوشمند طراحی کند که قادر به انتشار دقیق تر نور و انطباق با شرایط محیط است.

هرچند امروزه سیستم های مشابه ای برای این کار وجود دارد که نور بالا را به خوبی با توجه به شرایط تطبیق می دهند و در صورتی که سنسورهای این سیستم تشخیص دهند که نور چشم راننده روبرو را خیره کرده است، چراغ ها را خاموش و یا کم نور می کنند، اما رانندگان جلویی که از آینه خود عقب را می بینند این تغییر نور را ممکن است مانند علامت چراغ دادن ببینند!

و از طرف دیگر این سیستم ها احتیاج به فضای اضافی برای قرار گرفتن چراغ ها، سنسورها و موتور هایی که نور را تنظیم می کنند دارند، در سیستم جدید با توجه به اینکه تمام این کارها توسط LED های هوشمند انجام می شود، نه نیاز به فضای اضافی هست و نه موتوری برای تنظیم زاویه چراغ، که باعث می شود چراغ های آینده اتومبیل ها خیلی آسان تر و کاربردی تر و کوچکتر شوند.

daimler-smart-1

این چراغ ها در یک بسته بندی کوچک که شامل ۱۰۲۴ پیکسل از LED های هوشمند به همراه سنسور و پردازنده مرکزی طراحی و ساخته شده اند که اندازه آن از چراغ های معمول هم کوچک تر است.

همراه با بهره وری از فضا، چون هر کدام از LED ها هوشمند هستند، می توانند به راحتی و به صورت مستقل از دیگر LED ها نورشان را تنظیم کنند. بنابراین دقیقاً نور تولید شده قابل تنظیم در هر نقطه ای می باشد که خود این عامل باعث به حداقل رسیدن نقاط کوری می شود که چراغ های معمول امکان روشن کردن آنجا را ندارند و از طرف دیگر چون این LED ها در کنار هم و به صورت مجتمع هستند، خطای خاموش و روشن کردن چراغ را که در سیستم های فعلی وجود دارد را ندارند.

در حال حاضر این تکنولوژی در مراحل ابتدایی است، اما دایملر و شرکا در حال کار بر روی آن برای استفاده در تولیدات آتی خود است.

منبع: Daimler

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A