کابل فوق العاده سریع نوکیا

Print Friendly, PDF & Email

با استفاده از روش های افزایش بهره وری مدولاسیون سیگنال که به تازگی توسعه یافته است، محققان در آلکاتل لوسنت و نوکیا در آزمایشگاه های بل توانستند سرعت انتقال اطلاعات را به تناوب ۶۵ ترابیت در ثانیه (Tbps) بر روی یک فیبر نوری ۶۶۰۰ کیلومتری برسانند. ظرفیت انتقال این حجم از داده ها معادل جریان بیش از ۱۰ میلیون کانال تلویزیونی از نوع HDTV در زمان یکسان است، که امید های تازه ای را این تکنولوژی برای افزایش ظرفیت کابل های موجود در اقیانوس ها که برای انتقال اطلاعات استفاده می شود، زنده کردهاست.

روشی که دانشمندان از آن برای این آزمایش استفاده کردند، به عنوان صورت فلکی (PCS) شناخته می شود، در روش “صور فلکی،” برای انتقال داده استاندارد، از الگوهای ترکیب سیگنال دیجیتال استفاده می شود که توسط انتقال متعدد در هر فاز ارسال تشکیل شده است. به این ترتیب، بسیاری از سیگنال های یکسان را می توان در زمان پایین و با استفاده از یک کابل نوری بدون تداخل با یکدیگر منتقل کرد.

به گفته محققان، این روش می تواند بهبود قابل توجهی در ظرفیت انتقال داده برای کابل های نوری زیر آب ایجاد کند بدون اینکه نیاز به تعویض کابل های فعلی باشد.

در حال حاضر ظرفیت تجربی ۶۵ Tbps که در سیستم جدید بدست آمده است اگر در مورد کابل های موجود در اقیانوس اطلس اجرایی شود می توان به ظرفیت کلی بیش از ۱۳۰۰۰ برابر ظرفیتی که در حال حاضر از این کابل که در سال ۱۹۹۵ نصب شده است دست یافت.

منبع: نوکیا

به اشتراک گذاری این مقاله


مطالب مرتبط

پاسخ دهید

براي ثبت ديدگاه خود مي توانيد با يکي از اکانت هاي خود وارد شويدنشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A